Nejhůře hodnotili dotázaní lidé nezaměstnanost v roce 2004, kdy ji za příliš vysokou označily tři čtvrtiny lidí. Nezaměstnanost tenkrát překračovala deset procent.
Téměř polovina lidí, přesně 47 procent, se domnívá, že v příštích letech zůstane přibližně stejná. Částečné zvýšení očekává 28 procent dotázaných, částečné snížení zhruba každý desátý člověk. Narůst počtu lidí bez práce tak očekává nejmenší počet lidí od roku 2000, kdy CVVM začalo tuto otázku respondentům klást.
Téměř polovina lidí, 47 procent, se domnívá, že většina nezaměstnaných nemůže sehnat vhodnou práci. Přibližně tři z deseti dotázaných uvedli, že nezaměstnaní nemají zájem pracovat. Pětina lidí se domnívá, že nemohou sehnat vůbec žádnou práci. V porovnání s roky 2003 až 2005 vzrostl počet těch, co si myslí, že nezaměstnaní nemají zájem pracovat.
Víc než polovina lidí si myslí, že v místě jejich bydliště je možné najít práci, ale je těžké najít vhodnou práci. Víc než čtvrtina lidí uvedla, že v místě jejich bydliště je těžké najít jakoukoli práci a podle šesti procent dotázaných je to dokonce nemožné.
Podle šesti z deseti ekonomicky aktivních lidí není pravděpodobné, že by přišli o svou práci. Za pravděpodobnou považují ztrátu zaměstnání tři z deseti dotázaných pracujících respondentů. Obavy o práci mají hlavně dělníci, lidé s nižším vzděláním, obyvatelé Ústeckého a Moravskoslezského kraje.
Průzkum se uskutečnil od 4. do 11. září na vzorku 993 lidí starších 15 let.