"Proti (výskytu) na druhé straně hovoří to, že jsou ptáci po létě v dobré zdravotní kondici, a proto jsou vůči nákaze odolnější," řekl Duben.
Ptačí chřipka se do Evropy postupně dostávala od loňského podzimu, v Česku byl ale objeven první nakažený pták až na jaře. Ve všech dosavadních tuzemských případech šlo o uhynulé labutě, které byly nakaženy člověku nebezpečným virem ptačí chřipky H5N1. Dvanáct jich bylo nalezeno na jihu Čech, poslední dva případy pocházely z Břeclavska. V Evropě se nemoc podle Dubna objevovala i v létě, naposledy 3. srpna v Drážďanech.
V Česku stále platí základní preventivní opatření, jako je vyšetřování hromadných úhynů volně žijících ptáků. Chovatelé také musejí věnovat pozornost zdravotnímu stavu drůbeže a změny hlásit místně příslušné krajské veterinární správě.
V EU byla ptačí chřipka zaznamenána jak u volně žijících ptáků, tak v chovech, nebyl ale nakažen člověk. "Je to ostatně i velmi málo pravděpodobné, a to především díky zcela odlišnému způsobu chovu drůbeže, než je tomu v jihovýchodní Asii, kde byly zaznamenány smrtelné případy u lidí," uvedl dříve Duben.