Czech Coal podle Eura předpokládá, že již v roce 2010 budou odběratelé po těžařích požadovat celkem 46,7 milionu tun hnědého uhlí. Hnědouhelné firmy ale budou schopny vytěžit zhruba 45 milionů tun. Czech Coal odhaduje, že v roce 2020 bude poptávka po uhlí zhruba o pět milionů tun vyšší než tuzemská těžba. O deset let později o více než sedm milionů tun. Czech Coal přitom zahrnul do svých propočtů i těžbu za územními limity.
"Jestli limity zůstanou v platnosti, skončí těžba na našem lomu ČSA již v roce 2017. O limitech se musí rozhodnout do konce příštího roku, jinak začneme snižovat těžbu a situace na trhu s hnědým uhlím se přiostří," řekl šéf Czech Coal Petr Pudil.
Ne všichni však s prognózou Czech Coal podle Eura souhlasí a někteří znalci trhu míní, že jsou jen součástí nátlaku na odběratele, aby za uhlí více platili. Odvolávají se na státní energetickou koncepci, která také počítá s prolomením územních limitů a v níž není o nedostatku hnědého uhlí ani zmínka.
Materiál vypracovaný ministerstvem průmyslu a obchodu na rozdíl od prognózy Czech Coal předpovídá, že zhruba do roku 2028 bude v tuzemsku stále vyšší nabídka než odběr hnědého uhlí. V roce 2030 pak má být spotřeba zhruba na stejné úrovni jako těžba, uvedlo Euro.
Také manažeři ČEZ berou současná prohlášení Czech Coalu jako součást hry o vyšší ceny dodávek uhlí. "Dlouhodobý kontrakt obsahuje i jasné vzorce, jak počítat cenu uhlí, krom jiného i podle růstu cen elektřiny," řekl Euru jeden z nich. Odborníci podle Eura tvrdí, že Mostecká uhelná sice dodává ČEZ jen polovinu své produkce a zbytek na nezávislý trh, bez dodávek pro elektrárny ČEZ by však stěží našla rychle jiného odběratele.
Mostecká uhelná ve svých požadavcích podle Eura přitvrdila poté, co část jejích akcií ovládl Pavel Tykač. "Důvod je jasný, uvěřil některým slibům a zaplatil za akcie víc, než je jejich reálná hodnota," řekl týdeníku manažer konkurenční firmy. Kyperská Indoverse Czech Coal Investments, za kterou stojí Tykač, získala 49procentní podíl v Mostecké uhelné za deset miliard korun. Prodávající majitelé Viktor Koláček, Luboš Měkota, Vasil Bobela a Petr Pudil si však ponechali kontrolní podíl a mohou firmu ovládat další tři roky.