Inflace v září meziročně klesla na 2,7 procenta

09.10.2006 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 9. října (ČTK) - Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v září zpomalilo na 2,7 procenta ze srpnových 3,1 procenta. Oznámil to Český statistický úřad. Klesly především ceny pohonných hmot. Většina analytiků pokles inflace pod tříprocentní hranici očekávala. Proti srpnu se ceny rovněž snížily, a to o 0,7 procenta. Meziměsíční vývoj ovlivnilo podobně jako v minulých letech sezonní zlevnění zájezdů.

Na meziroční růst cen měly nadále rozhodující vliv změny cen bydlení a energií. Ceny zemního plynu byly vyšší o 24,6 procenta, elektřiny o devět, tepla o 11,6 a tuhých paliv o 11,8 procenta. Druhý největší vliv měl pohyb cen potravin a nealkoholických nápojů (0,5 procentního bodu). Z potravin nejvíce vzrostly ceny brambor (o 93,1 procenta), běžného pečiva (o 33,7 procenta), ovoce mírného pásma (o 16,1 procenta), chleba (o 16,0 procenta) a čerstvé zeleniny (o 14,6 procenta).

Na snižování cenové hladiny naopak působil podobně jako v minulých měsících zejména pokles cen odívání a obuvi, bytového vybavení a zařízení domácností, ke kterým se nově zařadil i oddíl doprava, kde kromě pohonných hmot byla levnější než před rokem auta, motorky i jízdní kola. U pohonných hmot jde přitom o první meziroční pokles cen od března loňského roku. Nižší než loni byly i ceny drůbeže, jižního ovoce, čokolády a výrobků z ní, a také kávy čaje a kakaa.

Ceny zboží podle statistiků meziročně vzrostly o 2,2 procenta a ceny služeb o 3,5 procenta.

Meziměsíční pokles spotřebitelských cen způsobilo z převážné části snížení cen zájezdů v průměru o 18,2 procenta. Po pěti měsících růstu klesly o 2,6 procenta i ceny pohonných hmot. Levnější byly i některé potraviny, především čerstvá zelenina (o 11,3 procenta) a ovoce mírného pásma o 9,2 procenta.

Na zvyšování cenové hladiny působil růst cen bydlení, kde ceny tuhých paliv vzrostly o 8,4 procenta. Vlivem nových modelů podzimního a zimního oblečení a bot se zvýšily i ceny v oddíle odívání a obuv. V souvislosti se zahájením nového školního roku vzrostly ceny za vzdělávání o 2,6 procenta, z toho například poplatky v mateřských školách o 4,8, ve školních družinách o 3,2 a za výuku cizích jazyků o 2,9 procenta. Vzrostly i ceny ve školních jídelnách o 0,7 procenta, ceny za ubytování na vysokoškolských kolejích byly vyšší o 3,2 a v internátech o 1,4 procenta. Z potravin vzrostly hlavně ceny brambor o deset procent a jižního ovoce o 3,4 procenta.

Ceny zboží úhrnem nicméně klesly o 0,1 a ceny služeb o 1,5 procenta.

Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců byla v září 2,8 procenta, tedy o 0,1 procentního bodu vyšší než v srpnu 2006.

Ve srovnání s Evropskou unií je inflace v ČR zřejmě nepatrně pod průměrem. Ve 25 členských zemích byl podle předběžných údajů meziroční přírůstek harmonizovaného indexu spotřebitelských cen (HICP) v srpnu 2,3 procenta. Nejrychleji rostly ceny v Lotyšsku o 6,8 procenta, naopak nejméně ve Finsku o 1,3 procenta.

V ČR podle předběžných výpočtů klesl v ČR meziměsíčně HICP v září o 0,5 procenta, meziročně zpomalil na 2,2 procenta (ze 2,6 procenta v srpnu).

Bleskový odhad meziročního růstu harmonizovaného indexu spotřebitelských cen pro eurozónu podle Eurostatu za září 2006 je 1,8 procenta.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK