Průzkumu se zúčastnilo na 350 firem z Velké Británie, Spojených států, Německa, Francie, Nizozemska, Brazílie a Hongkongu. Výsledky podle listu v podstatě odrážejí obavy, které v poslední době vyjadřují šéfové mnoha firem a zástupci organizací volajících po účinnějším boji s korupcí. I ti tvrdí, že korupce je problém, který se nedaří výrazněji omezit.
"Zřejmě zde pořád přetrvává hluboce zakořeněný názor, že se firmy snaží obcházet zákony pomocí různých agentů a zprostředkovatelů," řekl partner společnosti Simmons & Simmons Nick Benwell. Protikorupční konvence, kterou v roce 1999 začala uplatňovat Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), tak zatím problematiku úplatků neřeší, řekl.
Zpráva mimo jiné uvádí, že 43 procent firem vidí za neúspěšným jednáním o získání zakázky v posledních pěti letech právě nelegální kroky konkurence. V Británii takto odpověděla čtvrtina firem, v Hongkongu dokonce tři čtvrtiny. Polovina firem ale na druhou stranu přiznává, že totálně ignoruje zákony, které zakazují uplácení v zahraničí. Přitom všech šest zemí, kde se průzkum prováděl, podepsalo zmíněnou protikorupční konvenci OECD.
Počet zemí, které tvrdí, že úplatkářství v posledním roce nepříznivě ovlivnilo jejich podnikatelské aktivity, se od posledního průzkumu v roce 2002 zvýšil v pěti zkoumaných jurisdikcích: v Hongkongu, Nizozemsku, USA, Německu a Británii. Asi tři čtvrtiny firem si myslí, že domácí konkurenti k obcházení protikorupčních zákonů využívají speciálních agentů. V Německu si to myslí 94 procent firem, v Británii asi 90 procent.
Jedna z britských firem, kterou průzkum cituje, bez obalu řekla, že využívání prostředníků je nejčastější způsob, jak si zajistit kontrakty v Asii a na Blízkém východě. Jedna z brazilských firem podobně otevřeně přiznala, že využívání prostředníků je velice efektivní způsob, jak si umýt ruce.
Zástupce jednoho zbrojního koncernu v rozhovoru řekl, že v jeho odvětví se téměř výlučně pracuje přes prostředníky. Někteří z nich bývají i vysoce postavenými vládními činiteli. "Formální proces, kdy si ty lidi ověřujete nebo jim říkáte, jak postupovat, aby nemuseli dávat úplatky tam, kde je to zvykem, je k smíchu," řekl.