V příloze věnované kuponové privatizaci deník připomíná, že tehdejší Čechoslováci si prostřednictvím kuponových knížek mohli za tisícikorunu koupit akcie nejrůznějších státních firem. "Jen na území dnešního Česka se do akce zapojilo více než šest milionů lidí. Do svých knížek si zapsali více než 1400 podniků v hodnotě zhruba 300 miliard korun. Statistiky říkají, že na jednu knížku Češi získali majetek v hodnotě víc než 30 tisíc korun. Realita však byla barevnější," podotýká.
Jako příklad uvádí, že při špičkách po roce fungování pražské burzy cenných papírů se v roce 1994 daly desítky akcií úspěšných elektráren Opatovice, získané za jednu knížku, prodat i za cenu kolem 400 tisíc až půl milionu korun. Upozorňuje ale také, že na scénu vtrhli divocí hráči a během let zmizel majitelům kuponů majetek v hodnotě minimálně desítek miliard.
"Není snad nikdo, komu by se tisícikoruna za knížku nevrátila, ale také snad není nikdo, kdo by v následující divoké době o nějaké peníze nepřišel, a to ať kvůli rabování firem některými fondy, či kvůli krachu jednotlivých podniků," píše MfD.
Konstatuje také, že ekonomové se dodnes neshodli, zda byla kuponová privatizace šílený nebo geniální experiment. O tom, že to byla od začátku chyba, je podle MfD přesvědčena řada světových ekonomů, jako je Josef Stieglitz, Jeffrey Sachs či Gabriel Eichler. "Nebyl to úplný nesmysl, ale zvrtlo se to," cituje Johna Nellise ze Světové banky.
Ekonom Jan Švejnar zase soudí, že se mělo prodávat zahraničním investorům. "Vcelku je můj názor takový, že kuponová privatizace po česku sice nebyla úplnou katastrofou, nicméně z původních slibů a očekávání se podařilo naplnit jen málo," řekl MfD.
Naopak podle zastánců, k nimž se řadí i současný prezident Václav Klaus, který byl v době kuponové privatizace ministrem financí, byla kuponová privatizace nutným a správným krokem k tomu, aby na prosperitě firem měli zájem konkrétní soukromí vlastníci. Podle Klause domácí kapitál neexistoval, a proto jiné řešení než 'kuponovka' nebylo. Neprivatizovat by znamenalo jen pozorovat, jak státní majetek mizí do společností bývalých komunistických manažerů, uvedl ve svém příspěvku pro dnešní MfD.