Stock Plzeň: Kritický nedostatek lihu brzdí export alkoholu

09.10.2006 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Plzeň 9. října (ČTK) - Stock Plzeň, největší český výrobce lihovin, musí kvůli kritickému nedostatku potravinářského lihu odmítat zahraničí zakázky. Důvodem nedostatku klíčové suroviny pro výrobu alkoholu je podle firmy fakt, že se ČR jako člen EU musí podřizovat unijní zemědělské legislativě, která postupně omezuje pěstování cukrovky a produkci cukru. S výrobou cukru jsou úzce svázány i dodávky melasy z cukrové řepy, která slouží lihovarům jako základní surovina pro výrobu potravinářského lihu. Řekl to generální ředitel Stocku Martin Petrášek.

"Naši kmenoví dodavatelé jsou schopni dodávat jen omezené množství lihu, jehož ceny se navíc zvýšily až o čtvrtinu. Zásoby potravinářského lihu máme na minimální úrovni," uvedl. Stock proto nyní vyrábí lihoviny jen pro Českou republiku a pro Slovensko. V těchto zemích ale letošní prodeje stále rostou a také zájem ze zahraniční je také vyšší než loni.

"Všichni čeští výrobci jsou na tom špatně," řekl Vladimír Steiner, prezident Unie výrobců lihovin (UVL), jejíž členové produkují téměř tři čtvrtiny domácí výroby lihovin. Komplikovanou situací na trhu s lihem se bude v úterý zabývat valná hromada UVL v Chrudimi. Podle unie problém úzce souvisí s s komplikovanou situací na trhu s cukrem, jehož cena je v ČR, vinou vysokých státních výkupních cen, vysoká.

Stock už odmítl velkoobchodníka z Holandska, který měl zájem o Fernet Stock, a také firmu z Nového Zélandu, která chtěla Božkov Tuzemský (dřívější rum). Zásilku stálému zákazníkovi v USA musel zkrátit na polovinu. "Pochybuji, že kdybychom spočítali obchodní ztráty, že by nám je v Bruselu zaplatili," uvedl Petrášek.

Situace v produkci jemného a velejemného potravinářského lihu, kterého firma spotřebuje osm milionů litrů ročně, se bude podle ředitele ještě zhoršovat. Od příštího roku začne EU finančně kompenzovat výrobcům cukru omezení produkce. Navíc má ČR začít povinně přidávat do benzinu biolíh, který se vyrábí také z cukrové řepy, obilí, kukuřice či dřeva, dodal.

Stock Plzeň, který má na české trhu lihovin více než třetinový podíl, loni prodal 23,1 milionu litrů alkoholu, což byl dvanáctiprocentní meziroční nárůst. Zejména díky vodkám a tradičním domácím lihovinám plánoval letos překročit hranici 24 milionů litrů. Za osm měsíců uplatnil na trhu 13,7 milionu litrů alkoholu.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK