Podle analýzy ministerstva práce a sociálních věcí jsou v zákoníku vedle čtyř až pěti možných rozporů s Ústavou ČR i desítky dalších bodů, které nejsou v souladu s platnými zákony. Nečas uvedl, že chce o novelizaci normy a jejím odložení o rok jednat se zástupci zaměstnavatelů, odborů i ostatních stran. Zaměstnavatelé tento krok vítají, odbory s tím naopak ostře nesouhlasí.
"Není nic, co by zdůvodňovalo odložení zákoníku práce," řekl dnes Škromach. Naopak by podle něj pokračovala právní nejistota zaměstnavatelů i zaměstnanců. "Je naprosto nezodpovědné, že není jasné, co bude platit od nového roku. Vláda by měla schvalovat prováděcí předpisy k zákonům a udělat kroky k tomu, aby zákony platily," dodal. ČSSD počítala s novelizací sporných bodů normy až po jejím zavedení do praxe a vyhodnocení.
Nečas zdůraznil, že nejde o politický konflikt, ale odstranění konkrétních legislativních chyb. Právní analýzy podle něj ukázaly, že nyní je nezbytné provést novelu nejméně 60 bodů zákoníku práce a s tím související novely dalších 14 zákonů. MPSV předalo analýzu zákoníku práce Legislativní radě vlády, podle jejíhož doporučení se zachová. Odpověď očekává do dvou týdnů. Poté chce začít vyjednávat o změnách v normě se zástupci tripartity, tedy zaměstnavatelů a odborů.
Nynější vláda se podle Škromacha snaží ohrozit sociální smír také degradací fungování tzv. tripartity (zástupců vlády, zaměstnavatelů a odborů) na poradní orgán.
Škromach kritizoval také návrh na zvýšení minimální mzdy na 8200 Kč. Toto zvýšení je podle něj nedostatečné, snižuje motivaci pracovat a posune prý některé rodiny do systému sociálních dávek. "Minimální nárůst by měl být o 500 až 700 Kč," což odpovídá vývoji ekonomiky a hospodářskému růstu," podotkl. Minimální mzda se v červenci zvedla ze 7570 na 7955 korun. Předtím vzrostla v lednu z loňských 7185 Kč.
Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch předminulý týden řekl, že odložení platnosti zákoníku je krok k narušení sociálního smíru a ohrožení postavení zaměstnanců v Česku. Odbory již dříve uvedly, že jsou připraveny zabránit změně či zrušení pracovního kodexu všemi svými prostředky. Odborový svaz KOVO hrozil důraznými protesty. Pokud by pracovní kodex nezačal platit v lednu 2007, jsou prý odboráři připraveni vyjít do ulic a demonstrovat před sněmovnou.
Podnikatelé odložení normy vítají. Hospodářská komora minulý týden prostřednictvím 23 senátorů podala k Ústavnímu soudu stížnost na ta ustanovení nového zákoníku práce, která považuje za protiústavní. Jde o návrhy, jež dávají odborovým organizacím právo zasahovat do řízení firem. Stížnost podpořilo i Sdružení podnikatelů a živnostníků. Odložení platnosti zákoníku práce o rok nebo o dva roky požadoval Svaz průmyslu a dopravy.
Zákoník prosadila těsně před volbami ČSSD s komunisty; ODS je od začátku proti. Soudí, že předloha snižuje konkurenceschopnost firem, zvyšuje náklady zaměstnavatelů, a v důsledku tak poškodí lidi, kteří práci marně shánějí. Naopak zastánci tvrdí, že jde o moderní předpis, který umožňuje větší smluvní volnost, ale zároveň zachovává nezbytnou úroveň ochrany zaměstnanců.