Libor Kytýr ze společnosti Ahold Central Europe dnes ČTK řekl, že cashback byl zkušebně zprovozněn v Albertu v Praze 4 - Roztyly a v Hypernově v Brně-Modřicích a její benzinové stanici. "Nová služba se v těchto prvních dvou prodejnách intenzivně testuje a zatím jsme zaznamenali jen pozitivní ohlasy," uvedl Kytýr, podle kterého bude příští týden cashback zkušebně zaveden také v Hypernově v Kunovicích. "Zahájení ostrého provozu ve všech našich prodejnách plánujeme na příští měsíc," dodal Kytýr.
Podmínkou pro výběr hotovosti u pokladny supermarketu Albert či hypermarketu Hypernova je nákup zboží v hodnotě nejméně 300 korun. Klienti ČSOB a Poštovní spořitelny si pak mohou zdarma pomocí platební karty u pokladny obchodu vybrat až 1500 korun.
Společnost Ahold nabízí službu cashback například 12 let ve svých obchodech ve Spojených státech. "Klienti oceňují pohodlnost výběru a fakt, že mohou na jednom místě využívat více služeb a spolu s nákupem si z prodejny odnést i hotovost," uvedl Kytýr.
V Česku se cashback ale teprve zavádí. Prvním velkým obchodníkem nabízejícím v tuzemsku tuto službu je od srpna Datart, jde ale jen o úvěrové karty Datart od společnosti Cetelem. Společnost MasterCard podle dřívějšího vyjádření umožní službu cashback od letošního podzimu. MasterCard stejně jako konkurenční asociace Visa jedná o podmínkách služby se všemi tuzemskými bankami.
Visa nedávno oznámila, že u jejich karet bude služba výběru hotovosti u obchodníka plně zavedena v roce 2007. "V České republice bude možné vybrat hotovost do maximální výše 1500 korun při nákupu nad 300 korun," uvedla manažerka společnosti Visa pro ČR Jana Lvová.
Česká spořitelna zavede cashback podle dřívějšího vyjádření Kristýny Havligerové z tiskového oddělení banky nejdříve ve čtvrtém čtvrtletí 2007. "Služba bude s největší pravděpodobností zpoplatněna," prohlásila a zároveň potvrdila, že banka vyjednává o zavedení služby i s karetní asociací MasterCard. Platbu kartou u obchodníků mají nyní klienti ČS zdarma. Za výběr z bankomatů ČS lidé zaplatí podle typu karty čtyři až šest korun a u bankomatů ostatních bank činí poplatek 20 až 25 korun plus 0,5 procenta z vybírané částky.
Rychleji by mohla výběr hotovosti u obchodníků spustit Komerční banka. Podle Romany Ondrůškové z tiskového oddělení banky lze předpokládat, že vlastní zavedení této služby u některých obchodníků by mohlo být reálné v první polovině příštího roku. "Ze strany některých obchodních řetězců již zaznělo, že by o tuto službu měly zájem," dodala.
Vedle klientů bank, kteří zavedením služby získají větší možnost výběru hotovosti, přinese cashback podle odborníků výhody i obchodníkům. Pro ně bude zavedení znamenat omezení manipulace s hotovostí, menší odvody hotovostí, neboť držitelé karet jim část hotovosti odčerpají, a také vyšší zájem lidí o nákupy.
V zahraničí se využívání služby cashback liší stát od státu. Běžně je služba dostupná již několik let například v USA, Švédsku, Dánsku nebo Velké Británii. Během letošního roku bude služba zavedena podle asociace Visa v Itálii a Polsku. V USA využívají službu lidé především pro rychlé doplnění peněz na drobné vydání a obchodníci se běžně při platbě kartou ptají klientů, zda nechtějí "nějakou hotovost". Výběry nejsou zpravidla zatíženy poplatky.
Ve Velké Británii lze výběr peněz při platbě u obchodníka využít pouze u debetních karet. Jednorázová částka je omezena na 50 liber a je rovněž jako v USA zdarma. Výběr z pokladny obchodníka lze v Británii využít i jako metodu, jak zvýšit minimální částku, kterou si někteří obchodníci stanovují pro transakce kartou. Naopak ve Francii se cashback nepoužívá kvůli rozšířenosti bankomatů. V určité variantě lze tohoto systému využít v některých luxusních hotelech nebo obchodech s luxusním zbožím.