Odborníci: Na sporu o DVB-T mohou vydělat nové technologie

09.10.2006 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Brno 9. října (ČTK) - Zablokovaný stav kolem digitálního zemského televizního vysílání v systému DVB-T může podle zástupců televizního trhu vyřešit pouze dohoda. Pokud se strany nedomluví, může se stát, že lidé dají před tímto způsobem vysílání přednost modernějším technologiím, například televizi přes pevnou linku IPTV či televizi s vysokým rozlišením, označované jako High Definition TV (HDTV), upozornili dnes zástupci firem vyvíjejících technologie na semináři Milníky digitální televize, které se konalo na brněnském veletrhu Invex. Zpoždění údajně nahrává i provozovatelům satelitního vysílání.

Na jaře příštího roku mělo začít vysílat šest nových digitálních televizních stanic Febio TV, TV Barrandov, TV Pohoda, Z1, Óčko a RTA. Verdikt Rady pro rozhlasové a televizní vysílání o udělení digitálních licencí ale zrušil soud letos v září na základě žalob Novy a Galaxie sport. Další čtyři žaloby öd dalších neúspěšných uchazečů o digitální licence se zdrží možná až o dva roky, neboť Nova se u Nejvyššího správního soudu domáhá postavení účastníka sporu.

Na nutnosti dohody se shodli zástupci jak nových stanic, které přišly o digitální licence, tak třeba Novy. Nové televize přitom upozornily na to, že zrušení jejich licencí má pro ně finanční dopad. "Naše ztráty v souvislosti se ztrátou licence odhadujeme nyní na desítky milionů korun," uvedl předseda představenstva firmy provozující stanici Z1 Martin Mrnka.

"Než se rozhoupeme a zavedeme DVB-T, z okolních států i jinými cestami k nám bude proudit HDTV. Uživatel DVB-T pak bude zklamán, neboť obraz nebude odpovídat tomu, co může ve svém koncovém zařízení mít," řekl ředitel obchodního marketingu Sony Czech Ivan Trachta. Další firmy se začínají soustředit na internetovou televizi přes pevnou telefonní linku (IPTV), kterou od září například zavedla Telefónica O2.

Podle předsedy představenstva Czech Digital Group Leoše Pohla mohou na zpoždění nástupu zemského digitálního vysílání DVB-T vydělat provozovatelé satelitních televizí. Sama CDG provozuje jednu ze síti pro DVB-T. "Je to otázka času, kdy se satelit zvedne o sto, 150 procent," uvedl.

Digitální vysílání je možné provozovat přes satelit, kabelové sítě či pozemní vysílače. Česko stejně jako další země EU nyní čeká přechod od současného analogového zemského TV vysílání na digitální. To divákům v ČR přinese až tři desítky neplacených TV programů oproti současným čtyřem - ČT1, ČT2, Nova a Prima, a to mnohde v lepší kvalitě než dosud. Nutností je zapojení takzvaného set-top boxu k televizorům.

Digitální zemské vysílání dosud pokrývá pouze Prahu, Brno, Ostravu a jejich okolí, od 1. listopadu pak začne i na Domažlicku, v následujících letech pak v celé republice. Současné analogové vysílání skončí podle dohody zemí EU nejpozději do konce roku 2012, Český telekomunikační úřad navrhuje pro ČR termín 10. říjen 2010.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK