HN: Nezaměstnanost klesá, firmy mají nedostatek lidí

10.10.2006 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 10. října (ČTK) - Nezaměstnanost v Česku klesá a firmy mají čím dál tím větší nouzi o kvalifikované pracovníky, některé profese se staly doslova úzkoprofilovým zbožím. V celé zemi nyní chybějí stovky dělníků v kovoprůmyslu, zedníků, horníků, počítačových odborníků, konstruktérů a stavebních techniků. Napsaly to Hospodářské noviny. V září se míra nezaměstnanosti snížila na 7,8 procenta ze srpnových 7,9 procenta.

"Je to způsobeno boomem v průmyslu a ve stavebnictví, ale také tím, že do průmyslových oborů v minulých letech nenastupovali mladí lidé, je tu velký generační propad," uvedla mluvčí ostravského úřadu práce Svatava Baďurová. Svou roli hraje i demografický vývoj; do důchodu odchází více lidí, školy opouštějí početně slabší ročníky.

Problém je také v tom, že mezi lidmi evidovanými na úřadech práce je mnoho těch, kteří pracovat nechtějí nebo nemohou. "Mezi nejžádanější profese patří obory náročné na fyzický výkon. Je dost lidí, kteří nemají důchodový věk, ale přesto na práci nestačí," dodala Baďurová.

Dalším problémem je to, že školy nejsou schopné dodávat na trh práce nejžádanější profese. "Všichni studenti mají pocit, že musí mít gymnázium. Profesní zaměření zůstává stranou a lidí je na učňovských oborech nedostatek. Jen pro příklad: před deseti lety z naší školy odcházelo pětaosmdesát vyučených studentů, loni jich absolvovalo jen pět," uvedl ředitel chomutovské Střední školy stavební Bohuslav Roll.

Mladí nemají v posledních letech zájem o učňovské obory pro soustružníky, svářeče a zedníky. Hornické učňovské školství bylo po roce 1990 v Česku zrušeno. Maturanti z průmyslových a odborných škol nechtějí pracovat v továrnách, mají dost nabídek z obchodní sféry a od servisních firem. Přitom mnohé firmy investují do moderních automatických strojů, na které ale potřebují jako obsluhu právě maturanty. Ani o studium na vysokých technických školách není velký zájem, navíc absolventi mají možnost sehnat lépe placenou práci v zahraničí.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK