"Od začátku září se cena žitné mouky zvedla o sedmdesát procent," citují LN majitele Raduňské pekárny Milana Solného. Zemědělci totiž nestihli včas sklidit a srpnové počasí velkou část úrody znehodnotilo. "Žitná mouka se tak kvůli nedostatku musí dovážet z Německa, kde je velmi drahá," uvedl Solný s tím, že chleba by tak od ledna mohl zdražit až o třicet procent.
Podobně se podle deníku vyjadřují také zástupci Agrární komory ČR. Podle nich totiž červencová sucha a srpnové deště poškodily velkou část letošní úrody obilí. Ceny se proto budou muset postupně zvednout i u ostatních druhů pečiva, upozornil tajemník Agrární komory České republiky Jan Záhorka. "Odhadujeme ten růst v průměru na dvacet procent," řekl Záhorka.
Většina pekáren nechtěla konkrétní cenové změny s ohledem na silnou konkurenci komentovat. "Zřejmě počkáme, jak se změní ceny v ostatních obchodech, ale tlak na růst cen je obrovský," řekla LN Helena Baštová z Pekárny Novosedly.
Průměrná cena jednoho kilogramu kmínového chleba je tak nyní podle údajů Českého statistického úřadu 17,48 korun. Pokud by se tak vyplnilo třicetiprocentní zdražení, za chléb bychom zaplatili téměř 23 korun, píšou LN.
Podle pekařů budou při zdražování pečiva hrát významnou roli také velké obchodní řetězce. "Ty budou tlačit na to, aby ceny vzrostly co nejméně," konstatoval František Kuberka, jednatel Pekárny Česká Lípa, s tím, že v současnosti právě probíhá vyjednávání o cenách na příští rok. "Takže bych k vývoji cen nerad cokoli naznačoval," dodal Kuberka.