Agroodbyt si stěžuje u EK na postup státu ve vztazích se Setuzou

10.10.2006 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 10. října (ČTK) - Odbytové družstvo zemědělců Agroodbyt podalo k Evropské komisi stížnost na postup státu ve vztazích s chemicko-potravinářskou společností Setuza. Družstvo viní stát z nelegální podpory pro tuto firmu a jejího vlastníka - společnost Český olej, kterou donedávna ovládala skupina podnikatelů kolem Tomáše Pitra. Komise se rozhodla případem zabývat, uvádí se v dnešním prohlášení Agroodbytu.

"Setuza a Český olej byly příjemci preferenčního jednání ze strany českého státu v průběhu akvizice akcií Setuzy Českým olejem a v průběhu vymáhání pohledávky státu vůči Setuze," tvrdí Agroodbyt.

Družstvo se pozastavuje nad tím, proč stát neprovedl včas dohodnutou transakci s pohledávkou za Setuzou. Firma dluh v účetní hodnotě 1,7 miliardy korun neuznávala, později ale přistoupila na řešení, že pohledávku ležící v České konsolidační agentuře koupí Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond. Český olej, vlastnící 49 procent akcií Setuzy, by pak fondu na valné hromadě umožnila její kapitalizaci. Stát by tak zvýšil svůj podíl v potravinářské firmě a Setuza by byla oddlužena.

Protože stát nepřevedl akcie z ČKA do PGRLF ve stanovené lhůtě, musel dostát tajné opční smlouvě a loni na podzim naopak svých 38 akcií chemicko-potravinářské firmy prodat Českému oleji. Ten svůj podíl v Setuze zvýšil po přikoupení dalších akcií na více než 90 procent.

Opční smlouva byla uzavřena bez jakéhokoli výběrového řízení, dodává Agroodbyt s tím, že stát zvýhodnil Český olej i tím, že nevyužil možnost odstoupit od smlouvy bez jakýchkoli sankcí.

Setuzu nedávno ovládla investiční skupina M.L Moran, která koupila Český olej. Podle Agroodbytu je ale prodej Setuzy v rozporu s ustanoveními zmíněné opční smlouvy. Podle ní má totiž PGRLF dvouleté předkupní právo na tyto cenné papíry za stejnou cenu, za jakou je prodal. "Případná akceptace současné situace ze strany státu bude jenom dalším důkazem toho, že zde existuje státní podpora pro Setuzu/Český olej," uvedlo družstvo.

Ministryně zemědělství Milena Vicenová chce příští týden předložit vládě možnosti, jak naložit s pohledávkou vůči Setuze. Ta nyní dosahuje zhruba čtyř miliard korun. Materiál má obsahovat všechny teoretické varianty - tedy podle úřadu nerealistickou kapitalizaci pohledávky, dále exekuci, přímý prodej, nový tendr nebo vyjednávání s firmou a jejími vlastníky. Rozhodnout musí vláda, uvedla již dříve Vicenová s tím, že možná jednu až dvě varianty doporučí, a to zřejmě nový tendr, případně vyjednávání.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK