"Vzhledem ke snížení cen cukru ze strany Evropské unie a plánů na snížení výroby cukru o čtyři miliony tun nevidíme pro tyto závody žádnou ekonomickou budoucnost," uvedl v tiskové zprávě Trilling.
Evropská unie musí export cukru postupně výrazně omezovat pod tlakem Světové obchodní organizace. Od července proto platí v EU reforma cukerního pořádku, která počítá s tím, že zaručené ceny cukru v unii klesnou od sezony 2006/07 během čtyř let o 36 procent a cukrové řepy o dvě pětiny. Snížit se má podstatně celková produkce cukru a export z Evropské unie.
Pokles cen má pěstitelům vynahradit příspěvek z rozpočtu EU, kompenzující téměř ze dvou třetin ztrátu příjmů. Současně má usnadnit odchod slabších cukrovarníků z trhu restrukturalizační fond, samofinancovaný průmyslem.
Eastern Sugar dnes zahájila konzultace se zaměstnanci svých pěti závodů s cílem požádat o peníze restrukturalizačního fondu EU, uvedl Trilling. O uzavření závodů zatím není podle mediální agentury, která společnost zastupuje, rozhodnuto. V případě, že by se tak stalo, Eastern Sugar nabídne zaměstnancům sociální program. Společnost by například zřídila v závodech zprostředkovatelny práce a poradenská střediska. Podle mediální agentury by zřejmě pracovníkům poskytla sociální kompenzaci vyšší, než ukládá zákon.
Společnosti Eastern Sugar patří v Česku cukrovary v Němčicích na Hané, Kojetíně a Hrochově Týnci. Nynější kampaně cukrové řepy v závodech prý nejsou ohroženy.