Podle představ ministra by se měl předběžný text zákona objevit na internetu ve chvíli, kdy se pracuje na takzvaném věcném záměru, tedy prvním textu popisujícím, co je účelem zákona. Lidé, ale i úřady, kterých se jinak na jejich názor nikdo neptá, by pak mohli na internetovou adresu posílat své připomínky a návrhy.
Pokud by zákon vyvolal určitý počet shodných reakcí, mělo by se o připomínkách jednat v rozporovém řízení. Jako příklad uvedl Pospíšil Slovensko, kde je dána hranice 500 takovýchto shodných reakcí.
Další variantou je zveřejnění odpovědi nebo vysvětlení problému na internetu. Jde o další krok v postupné "elektronizaci" a zároveň otevírání justice. Do projektů souvisejících s převáděním některých byrokratických kroků v justici do elektronické podoby investuje příští rok ministerstvo 135 milionů korun. Postupně tak na soudech vzniknou například elektronické podatelny nebo spisy v elektronické podobě. V brzké době by měl také začít fungovat elektronický platební příkaz.
Pospíšil řekl, že toto otevření legislativního procesu souvisí se snahou změnit současný postup při vzniku zákonů, který je podle něj příliš složitý. Upozornil například na malé pravomoci legislativní rady vlády. Tu tvoří skupina odborníků, která pomáhá vládě při tvorbě zákonů a kontrole, zda nejsou v rozporu z jinými normami.
"Legislativní rada někdy připomíná kámen hozený do řeky. Někdy do něčeho narazí, ale voda teče dál," popsal svůj pocit z práce rady její člen Aleš Gerloch.