K nejohroženější skupině při zadlužování ve vyspělých státech patří nízkopříjmové domácnosti. "Jejich ohrožení vyplývá z toho, že splátky úvěrů jim ukusují nejvíce z jejich příjmů v rámci jednotlivých příjmových skupin," uvádí studie.
Například v USA deset procent domácností s nejnižšími příjmy na dluhy platí 18,2 procenta svých příjmů, zatímco u deseti procent nejvíce vydělávajících domácností jde o 9,3 procenta. V ČR se tato hodnota podle studie pohybuje kolem 4,5 procenta, ačkoliv se v uplynulých 16 letech více než zdvojnásobila.
ČR tedy zatím nehrozí podle názoru ekonomů nebezpečí, že by se lidé příliš zadlužovali a ohrozilo to ekonomiku. "Zadlužení českých domácností v relaci k jejich příjmům prozatím nedosahuje úrovně obvyklé ve vyspělých zemích s rozvinutým trhem finančních služeb, natož úrovní, které by byly nebezpečné z pohledu celkového vývoje ekonomiky nebo systémového rizika bankovního sektoru," uvedl například David Marek z Patria Finance.
Podle něj se ale s postupným zvyšováním zadluženosti domácností budou stále častěji objevovat případy nesplácení. "Nicméně drží-li se počet takových případů na rozumné úrovni, nejde o nic neobvyklého," uvedl.
Podle Pavla Sobíška z HVB Bank je podstatné udržet kontrolu nad vývojem spotřebních a krátkodobých půjček, u nichž existuje násobně vyšší riziko nesplácení. "Kontrolní mechanismy mají banky, myslím, nastavené dostatečně," uvedl. Zadlužování domácností se bude podle něj zvyšovat kvůli růstu hypoték nadále, podmínkou je ovšem makroekonomická stabilita.
Právě hypotéky a úvěry ze stavebního spoření jsou v ČR tahounem rostoucího zadlužování. Za tímto trendem stojí zvýšená poptávka po bydlení silných ročníků ze 70. let, stabilizace ekonomiky, velká konkurence na finančním trhu a nízké úrokové sazby, uvádí studie.
Výrazný růst hypotečních úvěrů v Evropě zažívá v posledních letech i Velká Británie. Britští analytici podle studie upozorňují na možná rizika přehřátí trhu s nemovitostmi, jejichž ceny dosahují ve Velké Británii v současnosti rekordních hodnot. "Rodinné finance by se tak mohly brzy v kombinaci s růstem úrokových sazeb a cen energií ocitnout pod značným tlakem," uvádí studie.
V ČR riziko propadu cen nemovitostí pro banky podle Vladimíra Pikory z Next Finance prozatím nehrozí. "Život na dluh je trendem vyspělé společnosti. Domácnosti chtějí spotřebovávat ihned a nechtějí čekat. Vzhledem k tomu, že západní Evropu napodobujeme v mnoha oblastech, budeme ji napodobovat i zde," dodal.
Větší roli ovšem jak ve Velké Británii, tak i v USA nadále sehrávají půjčky přes kreditní karty. V ČR jsou zatím kreditní karty na vzestupu. Jen za červenec letošního roku se podle studie dluhy z kreditních karet ve Velké Británii zvýšily oproti červnu o 51 milionů liber na téměř 319 milionů liber (cca 13 miliard korun). V USA během posledních deseti let dluhy z kreditních karet vzrostly o 70 procent.
Česko není podle studie v procesu zadlužování výjimkou. Obdobný trend zažívají všechny země vyspělého západního světa. "Hnacím motorem jsou ve většině zemí hypotéky a kreditní karty, ale někteří autoři mezi příčiny uvádí i existenci státu blahobytu," uvádí studie.
České domácnosti na konci srpna dlužily bankám a finančním institucím zhruba 490,6 miliardy korun. Na jednoho obyvatele připadá dluh zhruba 47.800 korun. Proti loňskému srpnu stouplo zadlužení českých domácností o více než 119 miliard korun.