Martínek: Kvůli předčasným volbám by ČR přišla o 50 mld. Kč z EU

10.10.2006 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 10. října (ČTK) - Předčasné volby by podle sociální demokracie znamenaly vážné ohrožení přílivu peněz z fondů Evropské unie. Ztráty by mohly činit kolem 50 miliard korun, tedy minimálně poloviny roční možnosti pro čerpání peněz. Stínový ministr pro místní rozvoj ČSSD Radko Martínek řekl novinářům, že Česko by nebylo na přijetí peněz připraveno. Nynější ministr pro místní rozvoj Petr Gandalovič (ODS) to však odmítl.

"Předčasné volby v termínu navrhovaném ODS nemohou žádným podstatným způsobem ovlivnit čerpání peněz z fondů Evropské unie v příštím období," uvedl Gandalovič. Argument ČSSD o možné ztrátě 50 miliard korun z fondů EU označil za pouhou spekulaci.

Ekonom České spořitelny Jan Jedlička poukázal na to, že pro vyjednávání s Evropskou komisí, která musí schválit Národní strategický referenční rámec a operační programy, je dobré, když má vláda a ministr pro místní rozvoj silnější mandát. Problém by podle něj nastal, pokud by se předčasné volby konaly dřív, než komise rámec a programy schválí. Nástup nových ministrů by mohl vést ke zpoždění v čerpání peněz. "Ztrátu si neodvažuji odhadnout, nicméně číslo 50 miliard korun mi přijde nahodnocené," uvedl Jedlička.

Podle Martínka Česku nehrozí ztráty následkem vracení peněz z nevyčerpaných peněz pro roky 2004 až 2006. "Už je jasné, že z většiny operačních programů se vyčerpá tolik peněz, že se Bruselu nebudou vracet žádné prostředky," upozornil.

Martínek má výhrady ke snaze změnit strukturu financování jednotlivých operačních programů. Vláda prý hodlá zmenšit prostředky na sociální oblast. To podle něj u Evropské komise vyvolá odpor a zbrzdí přípravu Česka na příští období. Gandalovič s tím nesouhlasí. "Je nemístné mít výhrady k částečnému přesunu prostředků z Evropského sociálního fondu, když víme, že z těchto programů byla za minulé vlády čerpána pouze jedna třetina a na nás nyní je během několika týdnů zajistit, aby Česká republika o nevyčerpané peníze v řádu stamiliónů korun nepřišla," uvedl.

Martínek nesouhlasí ani se snížením integrovaného operačního programu o 1,5 procenta a převedení těchto peněz, které směřují hlavně na rozvoj cestovního ruchu, krajům. Ty prý nemají v tomto ohledu zkušenost. Podle rakouských zkušeností se prý peníze na cestovní ruch nemají drobit. "Kraje mezi sebou v těchto projektech nebudou soutěžit, ale budou působit jako Mikuláši, kteří každému něco dají, ale efekt z toho nebude," dodal.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK