Cena hlavního termínového kontraktu na pšenici na chicagské burze CBOT stoupla v úterý až na desetileté maximum 5,24 dolaru za bušl a za poslední dva dny se zvýšila o víc než 13 procent. Jestliže budou překonány úrovně z roku 1996, pak by se ceny dostaly nejvýše za 30 let, tedy od roku 1976, kdy svět postihla vlna veder.
"Trh si konečně uvědomil, že dodávky budou velmi napjaté," řekl agentuře Reuters analytik Jerry Gidel z konzultační firmy North American Risk Management Services. Sklizeň pšenice byla letos zasažena suchem v Evropě, Severní Americe, Austrálii a Argentině a ukrajinská pole napadla kněžice obilná. Kvůli horku a suchu bude letos světová produkce obilí o 1,6 procenta nižší než loni; z toho sklizeň pšenice klesne o 4,6 procenta, sdělila tento týden ve výhledu pro letošní rok Organizace spojených národů pro výživu a zemědělství (FAO).
Letošní sklizeň obilovin v České republice klesne proti loňsku podle posledního odhadu Českého statistického úřadu kvůli letním výkyvům počasí o 15,3 procenta na 6,476 milionu tun. Letošní slabá sklizeň se odrazí v růstu cen pečiva, ale i masa či vajec, předpokládají zástupci zemědělců a potravinářští výrobci.
Podle předsedy dozorčí rady Svazu průmyslových mlýnů Pavla Filipa stojí v současnosti v tuzemsku potravinářská pšenice v průměru zhruba 3800 korun za tunu, meziročně o 1000 korun více, což se postupně odráží v cenách mouky. Pekařská mouka speciál je nyní asi za 6100 korun za tunu proti 5800 korun za začátku sklizně a měla by dál zdražovat, uvedl Filip. Žita vyhovující kvality se podle něj urodila jen čtvrtina domácí potřeby a vlivem nutnosti dovážet již stojí tuna 4500 až 5000 korun, proti loňsku téměř dvojnásobek.
"Tento vývoj se musí odrazit v cenách pečiva," soudí Filip s tím, že silnější tlak bude u chleba, protože žito zdražilo opravdu výrazně. Také pekaři tvrdí, že se vyšší ceny obilí a mouky musí v cenách jejich výrobků promítnout. Proti zvyšování cen se ale podle některých zástupců pekárenského oboru tvrdě staví obchodní řetězce.
V Chicagu se minulý měsíc ceny pšenice zvýšily o více než třetinu, zejména v reakci na dramatické zhoršení výhledu sklizně v Austrálii. Ta je hlavním vývozcem obilí do Asie. Na trh pšenice se tak v posledních týdnech vrhli investoři spekulující na další růst cen a využívají zejména faktu nízkých zásob.
Americké ministerstvo zemědělství zatím odhaduje, že světové zásoby 126 milionů tun stačí na 57 dní spotřeby, což je nejníže za více než 20 let. Tento týden ministerstvo zveřejní nové odhady zásob.
Analytici předpokládají, že přetrvání vysokých cen pšenice se odrazí v růstu cen mouky a nakonec i dalších potravin. "Potravinářští producenti se budou snažit přesunout to (růst cen) na maloobchodníky, a nakonec tak budou nést zátěž zvýšených cen spotřebitelé v podobě dražších potravin," řekl analytik Andrew Saunders z investiční banky Numis.