Meziroční údaje byly o 0,1 procentního bodu vyšší než předběžná čísla z minulého měsíce. Růst proti předešlému čtvrtletí zůstal beze změny na 0,9 procenta v EU i v eurozóně po tempu 0,8 procenta v prvních třech měsících roku.
Z jednotlivých zemí EU si nejlépe vedli noví členové Estonsko, Slovinsko a Lotyšsko, kde se mezičtvrtletní růst pohyboval mezi 2,6 a 2,8 procenta a meziroční tempo v Estonsku a Lotyšsku překračovalo 11 procent. Růst HDP v České republice byl na vysoké úrovni 1,3 procenta a na Slovensku činil podobných 1,4 procenta při meziroční expanzi o 6,5 procenta v Česku a 6,7 procenta na Slovensku.
Eurostat za hlavní motor růstu označil ve druhém čtvrtletí investice, jejichž expanze v EU zrychlila mezičtvrtletně na 1,8 procenta z předchozích 1,3 procenta. Růst spotřeby domácností mírně zvolnil a slabší byl i vzestup exportu, což však kompenzovalo zpomalení růstu dovozu.
EU se výjimečně podařilo ve druhém čtvrtletí předstihnout USA, jejichž HDP rostl ve mezičtvrtletně o 0,6 procenta. Japonská ekonomika ve sledovaném období rostla jen o 0,2 procenta. Meziroční růst byl však při 3,5 procenta stále vyšší v USA a mírně nižší než v EU byl v Japonsku, kde činil 2,5 procenta.
Nezvykle vysoké tempo růstu v EU však podle ekonomů nebude mít dlouhého trvání. S tím je smířena i Evropská komise, která dnes snížila odhad růstu ekonomiky eurozóny pro třetí čtvrtletí na 0,4-0,8 procenta a pro čtvrté čtvrtletí do pásma 0,2-0,7 procenta. V srpnu komise odhadovala růst ve třetím čtvrtletí na 0,5-0,9 procenta a v posledním kvartále na 0,4-0,8 procenta. Pro první čtvrtletí příštího roku komise omezila odhad růstu na 0,0-0,5 procenta proti dosavadní prognóze 0,2-0,8 procenta.
Ekonomové již déle očekávají, že začátek příštího roku bude pro ekonomiku eurozóny poznamenán útlumem, zejména kvůli zvýšení daně z přidané hodnoty v Německu, největší evropské ekonomice. Zvýšení daní sice posílí spotřební poptávku na konci tohoto roku, od ledna 2007 však zřejmě nákupy výrazně zeslábnou.