"Míra zveřejňovaných informací o hospodaření firem podnikajících v ČR se při porovnání se stavem v minulosti zlepšuje," uvedla Barbora Buřínská z Factum Invenio. Ke zlepšení ve zveřejňování informací podle ní přispělo především dodržování zákonných povinností.
Polovina dotázaných finančních ředitelů se domnívá, že společnosti jsou ochotny zveřejňovat informace o svém hospodaření. Tři pětiny oslovených zástupců TOP 500 firem zastávají názor, že informace zveřejňované společnostmi umožňují získat objektivní názor na danou firmu. Necelé dvě pětiny z nich jsou však opačného názoru.
Téměř polovina finančních ředitelů tvrdí, že zahraniční společnosti, které působí v České republice, přistupují ke zveřejňování informací o svém hospodaření otevřeněji. Opačný názor zastávají dvě pětiny z nich a každý desátý nemá na tuto věc žádný názor.
Prakticky všechny dotazované společnosti věnují informacím, které zveřejňují, velkou pozornost. Pro více než čtyři pětiny finančních ředitelů je důležité mít informace o hospodaření jiných společností, a to především z důvodu potřeby znalosti finanční a obchodní situace firem. Informace čerpají hlavně z Obchodního věstníku a z internetu.
Více než dvě třetiny zástupců firem nepovažují zveřejňování účetní závěrky za administrativně náročné. Podle celkem sedmi z deseti finančních ředitelů by se měla rozšířit povinnost zveřejňovat účetní závěrku na více společností.
Společnost Factum Invenio uskutečnila telefonické šetření v první polovině září s finančními řediteli 101 společností z žebříčku TOP 500 firem. Polovina z nich byly zahraniční firmy podnikající v ČR.