Podnikatelé chtějí nejméně na rok zmrazit minimální mzdu

11.10.2006 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 11. října (ČTK) - Hospodářská komora požaduje zmrazení minimální mzdy minimálně po dobu jednoho roku. Současný návrh ministerstva práce a sociálních věcí, který od ledna zvyšuje minimální mzdu o 3,1 procenta na 8200 Kč, podnikatelé odmítají, řekl ČTK prezident Hospodářské komory Jaromír Drábek. Návrh komora obdržela v připomínkovém řízení. Stínový ministr práce a sociálních věcí ČSSD Zdeněk Škromach naopak považuje nárůst minimální mzdy za příliš nízký.

Toto zvýšení je nedostatečné, snižuje motivaci pracovat a posune některé rodiny do systému sociálních dávek, uvedl v pondělí Škromach. "Žádné rozhodnutí o minimální mzdě nebylo přijato," reagoval ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS). Její výše bude podle něj předmětem dalších jednání, a to i v rámci tripartity, která zahrnuje zástupce vlády, odborů a zaměstnavatelů.

"Minimální nárůst by měl být o 500 až 700 Kč," což odpovídá vývoji ekonomiky a hospodářskému růstu," prohlásil Škromach. Minimální mzda se v červenci zvýšila ze 7570 na 7955 korun. Předtím vzrostla v lednu z loňských 7185 Kč.

Letos se minimální mzda zvýšila hned ve dvou vlnách a její celkový nárůst překročil deset procent, upozornil Drábek. Skokový růst podle něj poškozuje především firmy s vysokým podílem mezd na celkových nákladech a ekonomicky méně vyspělé regiony.

"Růst minimální mzdy s sebou nese deformaci mezd ve vyšších příjmových skupinách. Dopad tedy nepocítí pouze firmy s méně kvalifikovanou pracovní silou, ale v podstatě každý subjekt," uvedl Drábek. V oborech, jako je textilní průmysl či zemědělství, stát takovým nařízením brzdí rozvoj firem a v mnohých případech dokonce ohrožuje existenci podniku, varoval.

Zavedení nařízení do praxe snižuje konkurenceschopnost tuzemských firem, a přímý vliv má také na růst nezaměstnanosti, upozornil Drábek. Jen na daních by prý české firmy zaplatily v následujícím roce o třicet milionů korun více, zdravotním pojišťovnám dalších čtyřicet milionů a do systému sociálního zabezpečení zhruba 100 milionů korun.

Hospodářská komora nesouhlasí se zdůvodněním zvýšení minimální mzdy. "Pokud má minimální mzda chránit před chudobou, tak nerozumím tomu, proč zde máme tak hustou sociální síť, která naopak lidi motivuje k tomu, aby nepracovali. Před chudobou mají být občané chráněni právě sociálními dávkami," podivil se Drábek. Minimální mzda se podle něj uměle navyšuje, aby byla její konečná úroveň vyšší než objem sociálních a dalších dávek vyplácených jednotlivcům.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK