Odborníci z Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí vypočetli, že náklady spojené s léčbou chřipky a nachlazení si ročně vyžádají asi 40 miliard korun, z toho 33 miliard údajně připadá na ztráty ve výrobě. "Každý personalista nebo odpovědná osoba ve firmě by se měli otázkou zdraví svých zaměstnanců zabývat, protože zdraví zaměstnanec znamená prosperitu celé firmy," uvedl Šebek.
Chřipka každoročně postihuje lidstvo v různě rozsáhlých epidemiích. Vzniká náhle, typické jsou pro ni vysoké teploty, zimnice a bolesti hlavy, svalů a kloubů. Podle Státního zdravotního ústavu způsobuje asi dvě procenta všech úmrtí, nejčastěji jde o staré či chronicky nemocné pacienty.
O riziku chřipkové pandemie se v posledních měsících hovořilo v souvislosti s takzvanou ptačí chřipkou, tento virus podle mnohých vědců ale zřejmě spouštěčem celosvětové epidemie nebude. "Pandemie ale určitě přijde. Ale jestli přijde tento rok, příští rok či za pět let, to se ještě neví, ani jaký typ viru ji vyvolá," řekl dnes ČTK odborník na léčbu infekcí Jiří Havlík.
Doporučení k přípravě pandemických plánů by zájemci z řad firem či institucí měli již brzy podle Šebka naleznout na stránkách www.pandemie.cz. Na něm budou publikovány i některé národní plány. "Podniky by si měly své plány vytvářet v souvislosti s národním pandemickým plánem," dodal lékař, který se na přípravě těchto stránek podílí. Novelu českého plánu v současnosti dokončuje ministerstvo zdravotnictví.