Obchodní deficit USA dosáhl v srpnu 70 mld. USD

12.10.2006 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Washington 12. října (ČTK) - Deficit obchodní bilance Spojených států vystoupil v srpnu na nový rekord 69,9 miliardy dolarů. Stejně jako u dosavadního červencového maxima 68 miliard dolarů to bylo i nyní hlavně kvůli vysokým cenám dovezené ropy. Výsledek údajů ministerstva obchodu USA výrazně překročil odhady ekonomů, kteří podle agentury Reuters čekali pokles schodku na 66,7 miliardy USD.

Srpen byl přitom dalším rekordním měsícem u celkového dovozu i vývozu. Zatímco americký dovoz se zvýšil proti červenci o 2,4 procenta na 192,3 miliardy USD, export vzrostl rovněž silným tempem 2,3 procenta na 122,4 miliardy. Vzhledem k mnohem vyššímu základu však stejný procentní přírůstek znamená u dovozu výrazně vyšší dolarový nárůst.

Američtí dovozci museli v srpnu za nákupy ropy a ropných produktů zaplatit opět vyšší sumu, protože průměrná cena dovezené ropy stoupla o 1,3 dolaru na rekordních 66,12 dolaru za barel. Analytici předpokládali, že vzhledem k prudkému poklesu cen ropy v posledních dvou měsících bude americký schodek nižší, proti aktuálním tržním cenám však mají realizované ceny dodávek určité zpoždění. Nyní se ceny ropy pohybují na letošním minimu kolem 57 dolarů za barel, víc než 20 dolarů pod červencovým maximem.

Schodek USA se zeměmi ropného kartelu OPEC vystoupil na nové maximum 11,2 miliardy ze srpnového rekordu 10,9 miliardy USD. Na novou nejvyšší úroveň 22 miliard dolarů se dostal i politicky citlivý schodek s Čínou a deficity s dalšími nově industrializovanými zeměmi Asie. Schodek s Čínou byl dvakrát vyšší než deficit USA s Evropskou unií a trojnásobkem deficitu s Japonskem.

Finanční trhy na dnešní údaje reagovaly nejprve oslabením hodnoty dolaru. Brzy se však trh uklidnil, protože se všeobecně předpokládá, že deficit v dalších měsících kvůli propadu cen ropy klesne.

"Většina nečekaného vzestupu byla kvůli ropě, pokud však ropu odečteme, byla to vcelku příznivá zpráva. V září ceny ropy klesaly," konstatoval analytik Deutsche Bank Gerald Lucas. Podle Davida Sloana z firmy 4Cast Ltd. je však dnešní zpráva špatná, protože znamená další oslabení ekonomického růstu. Hrubý domácí produkt USA ve třetím čtvrtletí tak zřejmě poroste méně než dvěma procenty proti tempu 2,6 procenta ve druhém čtvrtletí, domnívá se Sloan.

Za prvních osm měsíců tohoto roku stoupl deficit meziročně o 9,4 procenta a v přepočtu na celý rok činil 784 miliard. To by při pokračujícím vývoji znamenalo již pátý rok rekordního deficitu za sebou.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK