Analytici: Zpráva EK vyvrací pověry o udržitelnosti důchodů v ČR

12.10.2006 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 12. října (ČTK) - Zpráva Evropské komise o stavu veřejných financí v jednotlivých členských státech EU podle analytiků oslovených ČTK jednoznačně vyvrací mýtus tuzemských politiků o udržitelnosti současného důchodového systému. Pro ekonomy zpráva není překvapivá, odhad růstu HDP v ČR ovšem považují spíše za podhodnocený.

ČR podle zprávy Evropské komise patří mezi šest zemí s nejrizikovějším vývojem veřejných financí. Zemi ohrožuje stárnutí populace, které by se mělo promítnout i do růstu HDP. Ten by měl po roce 2010 zpomalit až na 2,6 procenta a mezi lety 2031 až 2050 až na 0,8 procenta. Ekonomové ovšem odhadují růst HDP vyšší díky růstu průmyslu a výrobě nové automobilky Hyundai, a to v roce 2010 až 4,2 procenta. Spolu s Českem se na konci evropského žebříčku podle zprávy EK drží ve vývoji veřejných financí Řecko, Kypr, Maďarsko, Portugalsko a Slovinsko.

"Zpráva EK jednoznačně vyvrací chiméru vyslovovanou občas některými českými politiky, že je důchodový systém udržitelný beze změn dalších 20 let," komentoval zprávu Pavel Sobíšek z HVB Bank. Proto je podle něj jen otázkou krátké doby, kdy se absence penzijních reforem stane kritériem při rozhodování investorů o dlouhodobějších záměrech. "To by mohlo mít vážné důsledky pro vývoj životní úrovně a pro sociální stabilitu," upozornil.

Situace veřejných financí je pak podle Vladimíra Pikory z Next Finance jen odrazem současného stavu na politické scéně. Současný volební systém totiž podle něj neumí ve volbách vytvořit skutečné vítěze, ale jen poražené. "Kosmetické úpravy stávajícího systému politici nazývají reformami a skutečné reformy jsme v zemi přes deset let neviděli. Vytvořením postu vicepremiéra pro ekonomiku se reforma nedělá," uvedl Pikora s tím, že zpráva není nijak překvapivá.

Podle Aleše Michla z Raiffeisenbank letos poprvé dožene počet důchodců množství mladých do 19 let. "Příští rok tak začne pravé stárnutí populace," doplnil. Pro zlepšení stavu veřejných financí Michl navrhuje nadstranickou dohodu tak, aby politici byli za nepopulární škrty odpovědni všichni bez ohledu na stranickou příslušnost. Podle některých ekonomů totiž právě obava politiků, zda budou znovu zvoleni, vede k tomu, že se bojí dělat nepopulární kroky.

Podle Davida Marka z Patria Finance by měly výdaje na důchody bez úprav důchodového systému stoupnout ze současných 8,2 procenta HDP na 17 procent v roce 2050. Dluh průběžně financovaného důchodového systému by se tak v roce 2050 pohyboval mezi 150 až 200 procenty HDP. "Při těchto hodnotách je nepravděpodobné udržení stabilního ratingu vlády," uvedl.

Domácí tlak ekonomů a části voličů na reformy ovšem podle Pikory zatím na politiky nezabírá. "Bude třeba mezinárodní tlak a sankce. Navíc Češi mají často pocit, že když přijde kritika ze zahraničí, tak je určitě pravdivější, než když přijde z domova," dodal. Na druhou stranu je předčasné hrozit zhroucením veřejných financí a současný stav přirovnávat k Argentině.

"Dříve nebo později se však ČR bude muset postavit problému stárnutí tváří v tvář, avšak čím později to udělá, tím dražší řešení bude. Nejde jen o to zajistit dost peněz na důchody, ale také o to mít dostatečný počet pracovních sil k zajištění růstu ekonomiky," dodal Petr Dufek z ČSOB. Příliv imigrantů podle ekonomů situaci ČR sice bude vylepšovat, ale nebude situaci řešit.

Dnešní nerozhodnost politiků tak podle Pikory ČR zaplatí jednou tím, že podíl Čechů na populaci bude klesat.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK