Chirac i Merkelová věří v překonání problémů Airbusu

12.10.2006 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Paříž 12. října (zpravodaj ČTK) - Francie a Německo se shodně vyslovily pro to, aby břemeno restrukturalizace společnosti Airbus bylo rozděleno rovnoměrně mezi obě země. Oba státy mají v mateřské firmě problémového Airbusu, společnosti EADS, stejný podíl 22,5 procenta. Na tiskové konferenci po jednání francouzsko-německé ministerské rady v Paříži zároveň německá kancléřka Angela Merkelová i francouzský prezident Jacques Chirac vyjádřili víru, že problémy firmy budou překonány.

Chirac má plnou důvěru v to, že se Airbus stane světovým výrobcem letadel číslo jedna. Nynější problémy společnosti označil za spíše organizačního rázu. Stejně jako Merkelová se vyslovil pro to, aby program restrukturalizace společnosti poskytl co největší ochranu zaměstnancům a vzal v úvahu také zájmy subdodavatelů.

Jednání se konalo krátce poté, co si problémy Airbusu vyžádaly personální změny v jeho vedení a co zvlášť v Německu vznikly obavy, že břemeno restrukturalizace ponesou hlavně němečtí zaměstnanci. Airbus, který celkem zaměstnává 35.000 lidí, má v Německu deset z celkem 16 závodů. Hlavní pracoviště jsou v Toulouse a v Hamburku.

V souvislosti s náznaky německé společnosti DaimlerChrysler snížit svůj podíl v mateřské firmě Airbusu - společnosti EADS - z 22,5 na 15 procent Merkelová řekla, že v této chvíli není rozhodnuto, zda německá vláda převezme podíl v EADS, ale nic nevyloučila. Vyslovila se pro to, aby podíl Francie a Německa na EADS zůstal stejný (tedy 22,5 procenta), a řekla, že případné budoucí změny ve složení akcionářů EADS by měly být ve prospěch "spolehlivých" akcionářů.

Pět procent akcií EADS nedávno překvapivě koupilo Rusko. Merkelová řekla, že Německo si spolu s Francií přeje spolupráci s Ruskem v oblasti aeronautiky, ale že institucionální podíl Ruska na EADS není na pořadu dne.

Potíže Airbusu, plynoucí z nezvládnutí výroby obřího dopravního letounu A380, byly hlavním tématem schůzky. Jednalo se také o dalším vývoji EU, energetické bezpečnosti Evropy a některých mezinárodních otázkách. Na okraj jednání byla podepsána společná prohlášení vyslovující znepokojení nad zhoršováním bezpečnostní situace v Afghánistánu a vyzývající srbskou vládu a kosovské Albánce k větší pružnosti při jednání o budoucím státoprávním uspořádání Kosova.

Obě země při dnešním jednání také potvrdily vůli spolupracovat při tvorbě evropské energetické politiky, která by měla zajistit bezpečné zásobování energií a zároveň přispět k úsilí o omezení klimatických změn v důsledku takzvaného skleníkového efektu. Chirac mimo jiné prohlásil, že není důvod si myslit, že Rusko není spolehlivý dodavatel energie.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK