"Zavřeme to někdy během dneška. Práce na zvýšení bezpečnosti člunů už jsme zahájili," řekl mluvčí Statoilu Jone Stangeland. "Těžba bude přerušena sedm až deset dní," dodal. Zhruba totéž řekl mluvčí Royal Dutch Shell Geir Haug. "Úprava člunů zabere jeden až dva týdny," vysvětlil.
Norsko je třetím největším vývozcem ropy na světě, za první Saúdskou Arábií a druhým Ruskem. Denně vytěží asi tři miliony barelů suroviny. Kvůli uzavírce dvou polí se tak těžba ropy v Norsku přechodně sníží asi o deset procent.
Norský úřad pro bezpečnost v odvětví těžby ropy obě firmy vyzval, aby zastavily těžbu v uvedených polích a daly si do pořádku bezpečnostní záležitosti. Podniky ve čtvrtek požadavek odmítly a požádaly o přehodnocení situace. To však úřad zamítl a dnes je upozornil, že jeho nařízení je třeba začít naplňovat okamžitě.
"Ráno jsme kontaktovali obě firmy a zdůraznili jsme, že dopady našeho rozhodnutí znamenají okamžitou uzavírku platforem Snorre A a Draugen," píše se ve sdělení úřadu, z něhož citovala agentura Reuters.
Barel americké lehké ropy se po poledni prodával asi za 58,70 USD a proti čtvrteční závěrečné hodnotě byl o více než 80 centů dražší. Ropa se přitom ve čtvrtek dotkla nového letošního minima pod 58 dolary. Barel severomořské ropy Brent zdražil o téměř dolar na 59,70 USD. Růst ceny podporuje i zpráva o poklesu zásob nafty a topného oleje v USA.
Statoil mezitím uvedl, že kvůli přerušení těžby v jeho poli klesne těžba v rámci firmy o ekvivalent 200.000 milionů barelů ropy denně. Odhad zahrnuje rovněž ztráty v přilehlém poli Vigdis, které je rozhodnutím úřadů také ovlivněno. Společnost Shell odhaduje pokles těžby na ekvivalent 80.000 barelů ropy.
Statoil má v poli Snorre podíl 15,6 procenta. Dalšími majiteli jsou firmy Petoro, Norsk Hydro a Exxon Mobil. Hlavními akcionáři pole Draugen je vedle Shellu také Petoro a BP.
Záchranné čluny jsou nezbytným vybavením každé těžební platformy, která se nachází na otevřeném moři. Platformy bývají i 100 kilometrů od pobřeží a pokud je nutné evakuovat pracovníky, bez záchranných člunů by byla evakuace obtížná. Na dalších platformách nicméně může těžba ropy pokračovat, protože tyto platformy používají jiný evakuační systém.