iHNed: Stát chtějí žalovat i nájemníci, kteří platí tržní nájemné

13.10.2006 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 13. října (ČTK) - Pokud stát prohraje spor s majiteli domů s regulovaným nájemným a bude jim muset zaplatit několik miliard korun, čeká ho zřejmě další žaloba. Nově založené Sdružení platičů tržního nájemného (SPTN) bude v případě miliardových státních výdajů majitelům domů požadovat odškodnění i pro své členy, kteří v průběhu této regulace platili několikanásobek regulovaného nájemného. S odvoláním na SPTN to uvedl server iHned. Výše tržního nájemného je podle tiskové zprávy SPTN stále neúměrně vyšší právě z důvodu trvající regulace nájmu.

"V případě, že stát prohraje spor s majiteli domů s regulovaným nájmem ve Štrasburku, nebo dojde k mimosoudnímu finančnímu vyrovnání, zaplatí tento státní výdaj každý daňový poplatník, včetně lidí bydlících za tržní nájemné, kteří na regulaci v oblasti bydlení doplatí podruhé," cituje server SPTN.

Sdružení bude požadovat finanční kompenzaci pro obyvatele, kteří řádně platí takzvané tržní nájemné, ve výši rozdílu mezi regulovaným a tímto tržním nájemným. Dalším požadavkem bude provedení okamžité deregulace nájemného. Nikoliv tedy jen zvýšení regulovaných cen, jak je nyní navrženo. Tyto nároky budou při prohře českého státu nebo v případě mimosoudního vyrovnání vzneseny právní cestou. "Nedivíme se požadavkům majitelů domů, ale odmítáme být na konci bytového řetězce nakonec potrestáni jen my," uvádí SPTN.

Ochrana vybrané skupiny obyvatel trvá bezdůvodně již 16 let. Sociálně potřební mohou být i ti, co nevlastní dekret, uvádí tisková zpráva a dodává, že 16 let byl dostatečný čas na to, připravit se na rovnost na trhu pro všechny.

Čeští majitelé domů podali do Štrasburku podle odhadu Občanského sdružení majitelů domů zhruba 4000 stížností na regulaci nájemného. V případě, že soud rozhodne, že je regulace poškodila, chtějí po českém státu žádat až 50 miliard korun. Podle dnešního tisku ztráty všech soukromých majitelů od roku 1992 vyčíslilo OSMD na více než 200 miliard korun. Protože ale o odškodnění nežádají všichni a navíc Evropský soud pro lidská práva většinou nepřiznává plnou částku, počítá sdružení s tím, že vysoudí 30 až 40 miliard korun. MMR s nimi intenzivně jedná o případném vypořádání jejich nároků.

Dnes žije v bytech s tržním nájemným podle hrubých odhadů přibližně 350.000 až 450.000 obyvatel v ekonomicky aktivním věku.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK