Představitelé největších českých cestovních kanceláří stagnaci cen zájezdů potvrzují. Každý má pro to své vysvětlení. V České republice dochází k rozdělení klientů mezi největší agentury, které potom mohou nakupovat zájezdy ve větších objemech, myslí si Stanislav Zíma z EximTours. Dalším důvodem stabilizace cen je podle Zímy velký konkurenční tlak na českém trhu.
Mluvčí CK Fischer Daniel Plovajko řekl, že u nejoblíbenějších zájezdů ceny poklesly až o pět procent. Důvodem je silná koruna, protože zatímco zájezdy jsou placeny v korunách, ubytovací služby a stravování se platí v dolarech nebo v eurech. Také zavádění charterových letů místo pravidelných linek sráží ceny dolů, sdělil Plovajko. Mluvčí Čedoku Tomáš Brejcha potvrdil, že silná koruna může částečně vyrovnávat zdražování služeb zahraničních hoteliérů. Své služby zdražily například chorvatské hotely. Nicméně průměrná cena zájezdů rostla, protože klienti Čedoku jsou stále náročnější a žádají služby vyšší kategorie.
Výrazný růst cen nepředpokládá Beránek ani ve zbytku roku. V říjnu a listopadu by měly ceny meziročně klesnout v řádech desetin procenta díky zavedení nových charterových letů do Thajska, Kuby, Jamajky, Zimbabwe a Indie. "V prosinci ceny dovolených předpokládáme mírně vyšší ve srovnání s rokem 2005, a to především v důsledku velmi silné domácí potávky po zahraničních zájezdech k teplým mořím," sdělil Beránek.
Na cenách zájezdů by se podle Beránka měl projevit i říjnový pokles cen ropy. Snížení palivových příplatků již například oznámila CK Fischer nebo České aerolinie. Podle člena prezidia Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamury utratí letos Češi za zahraniční zájezdy rekordních 31 miliard korun. Loni to bylo 28 miliard. Rekordní výdaje zapříčinila podle Okamury dlouhá zima, studený srpen a silná koruna, která zlevňuje pobyt v zahraničí. Průměrná délka pobytu v zahraničí je 10,5 dne.
Stagnace cen zájezdů výrazně ovlivňuje i nízkou míru inflace. Ta byla v září 2,7 procenta.