Zahájení provozu se zúčastnil i prezident Václav Klaus. Novinářům řekl, že kvůli rostoucí spotřebě bude Česko v nejbližších letech potřeboval další energetické zdroje. "Moc bych si přál, abychom měli vládu, která se nebojí takové rozhodnutí udělat," prohlásil. Při výběru typu nových elektráren by podle něj měly hrát velkou roli výrobní náklady - energii z větrných elektráren například považuje za příliš drahou.
Trvalé úložiště jaderného odpadu zatím v Česku nebylo vybudováno. Vzhledem k tomu, že použité palivo ještě obsahuje 96 procent využitelného materiálu, energetici předpokládají jeho další zpracování. Oddělení čtyř procent odpadu je ale zatím podstatně dražší, než vytěžení nového uranu. Podle odborníků se také rýsuje vznik technologií, které umožní zkrácení doby škodlivého působení nevyužitelného odpadu z dříve předpokládaných 10.000 let na desetiletí.
Výstavba železobetonové budovy skladu začala v dubnu 2004. Vejde se do ní 133 ocelových kontejnerů. Německá společnost za jeden požaduje kolem 20 milionů korun. Vyhořelé palivo z Dukovan za jeden rok se vejde do tří kontejnerů - čtyři metry vysoká nádoba bez paliva váží 93 tun. První kontejner bude do nového skladu umístěn v polovině listopadu.
Po vyjmutí z reaktoru se pět let snižuje teplota paliva ve vodní lázni, teprve pak se v kontejnerech stěhuje do skladu. Takto může palivo zůstat nejméně 50 let. Do prvního menšího skladu dukovanské elektrárny byl poslední kontejner umístěn letos v březnu. Zařízení na 600 tun kovu fungovalo od poloviny 90. let - tehdy byla elektrárna v provozu jedno desetiletí.
Předtím se vyhořelé palivo z první české jaderné elektrárny vozilo na Slovensko. Tam se ukládalo v jaderné elektrárně Jaslovské Bohunice. Po rozdělení Československa se stěhovalo zpátky.
V elektrárně byl nejprve postaven menší sklad, protože stát zvažoval vybudování centrálního podzemního úložiště pro vyhořelé palivo z Dukovan i z jihočeského Temelína. Nyní ale převládl trend ponechat palivo u jaderných elektráren, protože tím odpadá rizikový transport. Budování meziskladu na použité palivo se chystá také v Temelíně.
Obce v pětikilometrovém okruhu elektrárny dostaly za vstřícný postoj k meziskladu dotace od elektrárenské společnosti ČEZ. Šest obcí celkem dostalo 50 milionů korun - dnes jejich zástupci převzali šeky na posledních 15 milionů. Při kladném územním rozhodnutí obecní úřady inkasovaly prvních 15 milionů a dalších 20 milionů při vydání stavebního povolení.