"Dosavadní jednání představitelů Unipetrolu svědčí o tom, že majoritní vlastníci nehodlají dalším akcionářům sdělovat žádné důležité informace o hospodaření Unipetrolu," uvedl Zeman. Podle něj menšinoví akcionáři nemají přístup k informacím o očekávaném hospodaření společnosti a o jejích strategických plánech.
Společnost Goldenfrazil dnes podle Zemana doručila Unipetrolu soubor 36 otázek. Firmu například zajímá, kdy bylo rozhodnuto o tom, že skupina prodá dceřiné společnosti Kaučuk a Spolana, kdo toto rozhodnutí uskutečnil, jaký je očekávaný výnos z prodeje těchto firem a jakým způsobem Unipetrol s výnosem naloží.
Dotazy směřují také k hospodaření skupiny, investičním nákladům, akvizicím a nákupu obchodních podílů. Stejné otázky již menšinový akcionář zaslal Unipetrolu před poslední mimořádnou valnou hromadou, která se konala na konci září. Valná hromada však projednání zamítla.
Unipetrol již dříve prostřednictvím mluvčí Darie Kulinské opakovaná tvrzení minoritních akcionářů o nedostatečné informovanosti odmítl. "Ujišťujeme, že informace o strategii podniku a jejím naplňování poskytuje v maximální míře, kterou mu umožňují zákony a uzavřené smlouvy. O prodeji Spolany a Kaučuku budou akcionáři a veřejnost podrobně informováni, jakmile budou tyto transakce dokončeny," uvedla.
Skupina Unipetrol měla v roce 2005 tržby 105,8 miliardy korun a čistý zisk 3,46 miliardy korun. Zaměstnává asi 6000 lidí. V roce 2004 získal v privatizaci většinový podíl ve společnosti polský petrochemický koncern PKN Orlen. Jeho vstup do Unipetrolu vyšetřují polští státní zástupci kvůli podezření z korupce.