"Plyn by lidem od ledna určitě neměl zdražit. Pokud nenastane otočení trendu na ropných trzích, mohlo by dojít i k nepatrnému zlevnění. Otázkou je, co přijde po nástupu zimy a čerpání zásob," řekl generální sekretář České plynárenské unie Josef Kastl. Podle něj je to dobrý signál pro zákazníky, protože současné ceny vydrží po celou topnou sezonu. Naopak domácnosti, které k vytápění využívají elektřinu, si od příštího roku připlatí asi osm procent. Roste také cena uhlí i dřeva.
S Kastlem se shoduje i místopředseda Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Blahoslav Němeček. "Zdražení (plynu) nepředpokládáme, je otázka dalšího vývoje, jestli nakonec nedojde i ke zlevnění," uvedl. Němeček očekává, že ERÚ ale nepatrně zvedne poplatky v oblasti regulovaných složek, to znamená například za distribuci a přepravu. "Tyto složky ale tvoří asi jen 20 procent konečné ceny plynu. Zbytek jsou náklady na samotnou komoditu," informoval Němeček.
ERÚ stanovuje cenu plynu každé tři měsíce. K 1. dubnu 2007 ale zruší veškerou regulaci tuzemského trhu s plynem. Ten tak bude plně liberalizován, podobně jako trh s elektřinou. Odborníci se proto domnívají, že poté nastane spíše zdražování. "Liberalizace sama od sebe plyn nezlevní, s tím jsme se setkali již při prvním pokusu o otevření tuzemského trhu. Ten bohužel vykazuje jisté odlišnosti, vstupní náklady jsou mimořádně vysoké a pozice RWE Transgas silná a pro některé firmy se zdá nepřekonatelná," uvedl analytik společnosti Cyrrus Jan Procházka.
V tuzemsku je v současné době asi 2,6 milionu odběratelů zemního plynu.