V rozvinutých zemích se v loňském roce uskutečnilo devět z deseti zahraničních akvizic. Zemí, která přilákala loni nejvíce zahraničních investic, se stala Británie, hlavně díky dokončení konsolidace firmy Royal Dutch Shell. Na druhém místě skončily Spojené státy a třetí Čína. Mezi velké rozvíjející se ekonomiky, které přilákaly množství zahraničních investic, se loni zařadily Singapur, Mexiko a Brazílie.
Značná část zahraničních investic loni směrovala do služeb, hlavně bankovnictví, telekomunikací a realit. Nejprudší nárůst přímých investic zaznamenal těžařský sektor, především těžba ropy.
Zahraniční investoři zvýšili loni své investice na Blízký východ o 85 procent. Peníze šly hlavně do ropného průmyslu. Investice do západní Asie, kam patří Turecko, Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty, dosáhly rekordních 34 miliard dolarů.
Příliv zahraničních investic na africký kontinent díky ropě a komoditám stoupl o 73 procent. Podíl Afriky na celosvětových investicích však zůstal pod třemi procenty. Téměř polovina financí směrovala do šesti zemí, které těží ropu. Těmi jsou Alžírsko, Čad, Egypt, Rovníková Guinea, Nigérie a Súdán.
Za nárůstem investic do jihovýchodní Asie stojí hlavně zájem o automobilový průmysl, elektroniku, ocel a petrochemický průmysl. Výrazně se zvyšuje zájem o Vietnam. V Číně se investoři nyní zaměřují hlavně na vyspělé technologie.
Prudce se snížil příliv zahraničních investic do Latinské Ameriky, kde zůstává v čele zájmu ropa a doly. Za slabým růstem stojí hlavně snaha Bolívie či Venezuely zvýšit státní kontrolu ropného a těžařského sektoru, které omezí další příliv investic do regionu.
Z jihovýchodní Evropy a Společenství nezávislých států si nejlépe vedly Rusko, Ukrajina a Rumunsko.
S dalším vysokým růstem investic počítá UNCTAD i v letošním roce. Přispět k tomu mají zahraniční fúze a akvizice, které za prvních šest měsíců roku stouply o 39 procent, napsaly agentury AP a Reuters.