Celková zadluženost měst a obcí se loni zvýšila o zhruba deset miliard na 107 miliard korun, z toho bankovní úvěry činily téměř 45 miliard Kč. Podle Fingera propad v příjmech způsobily nižší objemy dotací. Příjmy obcí však v loňském roce přesto převýšily výdaje, neboť nižší příjmy kompenzovaly ještě razantnějším snížením výdajů, a to především na úkor kapitálových výdajů.
Průměrný stupeň rizika jednotlivých obcí loni velmi mírně klesl, situaci lze podle něj označit jako stabilní. Největší podíl obcí získal od CCB rating B- (nízké riziko) a B (velmi nízké riziko).
Největší podíl na zadluženosti obcí má Praha (45 procent). Následují kraje Jihomoravský, Moravskoslezský a Středočeský. Zadluženost na jednoho obyvatele v Praze přesahuje 40.000 Kč, Brně činí 30.000 Kč, Liberci téměř 20.000 Kč. Z celých krajů je nejvyšší v Jihomoravském (14.000 Kč).
Největší nárůst zadluženosti na obyvatele zaznamenal loni okres Chomutov (o 1141 Kč). Následovala Praha - východ (nárůst o 964 Kč) a Frýdek-Místek (o 972 Kč). Naopak největšího poklesu zadluženosti se mohl těšit okres Opava (pokles o 1572 Kč), Karlovy Vary (1279 Kč) a Sokolov (1173 Kč). Tyto výsledky ale nijak nekopírují bohatství jednotlivých okresů, poznamenal Finger.
Finger míní, že ukazatel zadluženosti ministerstva financí není vhodným vodítkem pro hodnocení zejména malých obcí, protože v řadě případů určuje problém až s dvouletým zpožděním. Ukazatel MF dluhové služby je podíl úroků, splátek jistin a dluhopisů a leasingů na celkových příjmech a dotacích. CCB bere zadluženost jako sumu všech cizích zdrojů obcí.
Za rok 2005 MF do bezrizikové skupiny s nulovou hodnotou ukazatele dluhové služby zařadilo 2884 obcí. Rating CCB ale 145 z nich řadí do skupiny středně až vysoce rizikových. Naopak téměř polovinu ze 194 obcí, jejichž ukazatel dluhové služby u MF převýšil kritickou hranici 30 procent, vyhodnotil rating CCB jako obce s nízkým rizikem.
CCB Czech Credit Bureau hodnotí od roku 2002 stabilitu obcí pomocí vlastního sedmistupňového ratingu (A,B+,B,B-,C+,C,C-), který nabývá hodnot podle věřitelského rizika. Za bezproblémové se považují obce do stupně C+, tedy "střední riziko". Hodnocení má umožnit obcím analyzovat hospodaření, lépe porozumět vlastní finanční situaci a předcházet nadměrnému zadlužování. Rating municipalit využívají při posuzování úvěrových žádostí i některé české banky.
CCB - Czech Credit Bureau je rovněž organizátorem Bankovního registru klientských informací a Nebankovního registru klientských informací. Společnost byla založena v listopadu 2000. Nyní je CCB stoprocentní dceřinou společností italské společnosti CRIF.