Hnutí duha: Škody z globálního oteplování až 450 bilionů Kč ročně

17.10.2006 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 17. října (ČTK) - Škody způsobené globálním oteplováním o dva nebo více stupňů Celsia se v roce 2100 podle Hnutí duha celosvětově přiblíží 450 bilionům korun ročně, tedy až osmi procentům plánovaného hrubého domácího produktu. Vyplývá to z americké studie, kterou zadalo Hnutí duha. Teorie o oteplování však není prokazatelná, měření ukazují spíše na ochlazování, uvedl pro ČTK klimatolog Jiří Svoboda.

Oteplení o dva stupně Celsia by podle studie údajně znamenalo katastrofální sucho a nižší zemědělské výnosy v rozvojových zemích. Navíc by se rozšiřovaly tropické nemoci a mohly by ohrožovat i severní polokouli, uvedlo Hnutí duha. Příčinou oteplování jsou podle studie skleníkové plyny v ovzduší.

Svoboda však samu teorii o globálním oteplování považuje za nesmyslnou. Podle něj není možné, aby se planeta takovým způsobem ohřála bez vnějšího zásahu. Lepším termínem než "globální oteplování" je tedy "globální klimatická změna", řekl.

Podle Svobody to však jsou jen teoretické úvahy založené na krátkodobém pozorování. Aktuální měření a odborné studie naopak ukazují spíše tendence k ochlazení, řekl ČTK. Poslední čtyři roky jsou v ČR ve znamení dlouhé zimy a dlouhého léta, které se střídají se stále kratším intervalem jara, zhodnotil Svoboda. Průměrné roční teploty se snižují.

Svobodovu kritiku si vysloužilo zejména tvrzení o západoantarktickém ledovci, který se má podle studie Hnutí duha rozpustit při zvýšení teplot o čtyři stupně. "Ledovce netají, ale odlamují se. A nikoli kvůli teplotě, závislé jsou na srážkách," uvedl Svoboda.

Na teplotách je podle něj závislý spíše severní pól, tedy Arktida. Tuto oblast ovlivňuje oteplování Golfského proudu, které je ovšem dlouhodobé a začalo již na počátku 20. století. Globální klimatická změna je tedy podle Svobody závislá na více faktorech a je nutno ji sledovat dlouhodobými ukazateli.

Studie dále varuje, že nárůst teploty o tři stupně by snížil zemědělské výnosy v Evropě, zvýšil by počet střevních onemocnění ve třetím světě a vedl by ke kolapsu ekosystému v amazonské nížině.

V otázce škodlivosti emisí však panuje shoda. Vysoké emise vypouští do ovzduší především Indie a Jižní a Severní Amerika, řekl Svoboda.

Česká republika má jedny z nejvyšších exhalací skleníkových plynů v Evropě. Vojtěch Kotecký z Hnutí duha uvedl, že vláda by měla přimět průmysl, aby snížil znečištění. Nejlépe v rámci jednání o národním plánu pro obchodování s emisemi, upřesnil Kotecký.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK