ČR je prý mezi státy schopnými rychle získat jaderné zbraně

17.10.2006 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Washington 17. října (ČTK) - Česká republika či Slovensko jsou údajně mezi státy, které mají prostředky k vytvoření uranu, jaký se používá v atomových zbraních. Případně mohou, pokud to budou chtít, takové technologie rychle získat či mohou využít plutoniový odpad k zbrojním účelům. Na svém webu to dnes píše list Washington Post. Ústav jaderného výzkumu v Řeži však informaci listu odmítl.

Deník to uvedl v článku o pondělním prohlášení generálního ředitele Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Muhammada Baradeje. Ten řekl, že až 30 zemí by mohlo mít brzy technologie pro vývoj jaderné zbraně. Uvedl také, že stále víc států nebere vážně kontrolu šíření jaderných zbraní, neboť usilují o vývoj technologií, které by jim umožnily získat takové zbraně v krátkém čase; žádnou však konkrétně nejmenoval.

ČR a Slovensko deník zařadil po bok ke Kanadě, Německu, Švédsku, Belgii, Švýcarsku, Tchaj-wanu, Španělsku, Maďarsku a Litvě, které mají či rychle mohou získat technologie pro výrobu uranu pro jaderné zbraně. Všechny tyto země se však podle listu zavázaly, že nebudou šířit jaderné zbraně, a žádná z nich nenaznačila, že by to hodlala své programy použít pro zbrojní účely.

Zprávu amerického listu dnes odmítl ředitel Ústavu jaderného výzkumu v Řeži František Pazdera. "Je to nesmysl, Česko na to nemá technologie. Například uran bychom museli obohatit, což bez příslušného zařízení není možné. I kdybychom to dokázali, museli bychom ho pak efektivně udržovat pohromadě, a to také neumíme," řekl Pazdera. Plutonium, které je součástí vyhořelého jaderného paliva zase podle Pazdery není k výrobě atomové bomby vhodné a v tuzemsku navíc chybějí technologie na jeho separaci.

Nyní je známo, že jaderné technologie má či je z toho podezřelých devět zemí. Oficiálně jaderné zbraně vlastní USA, Rusko, Čína, Francie a Británie. U čtyř dalších - Indie, Pákistánu, Izraele a nyní i Severní Koreje - se to předpokládá.

Austrálie, Argentina či Jihoafrická republika nedávno oznámily, že zvažují programy počítající s obohacováním uranu. Obohacené palivo pak chtějí prodávat státům, které chtějí vyrábět elektřinu z jaderných reaktorů. Taková zařízení prý buduje i Írán či Brazílie.

Ze zemí zvažujících vývoj jaderných zbraní v blízké budoucnosti list uvedl například Egypt, Bangladéš, Ghanu, Indonésii, Polsko či Vietnam.

Šéf MAAE s prohlášením přišel týden poté, co Severní Korea oznámila, že její experti provedli test její vlastní atomové zbraně. Za to Pchjongjang sklidil tvrdou kritiku ze světa a Rada bezpečnosti OSN na něj v sobotu uvalila sankce.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK