I když byl podle Kaidla předmět plnění zakázek vymezen pro všechny uchazeče stejně, zůstává diskriminující, protože ze soutěže ekonomicky vyřazuje naprostou většinu z nich. Telefónica totiž mohla v nabídce využít infrastrukturu, kterou v minulých pěti letech pro stát vybudovala, kdežto konkurence by musela úřady propojovat znovu.
"ÚOHS navíc nevyhověl našemu požadavku na případná ústní jednání, neprovedl výslechy znalců a svědků a bez obstarání dalších důkazů rezignoval na objektivní zjištění skutečného stavu věci," dodal Kaidl.
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže podle mluvčího Kristiána Chalupy nezjistil skutečnost, která by společnosti GTS Novera bránila podat nabídky. "To, že zadávací řízení nebyla pro všechny firmy rentabilní, není důvodem k jejich zrušení," uvedl již dříve Chalupa.
Projektu na propojení úřadů se účastní všechna ministerstva, dále třeba Český telekomunikační úřad, Energetický regulační úřad nebo Česká obchodní inspekce. Telecom zajišťoval datové propojení úřadů už od roku 2001, kdy získal pětiletou zakázku v řádu několika miliard korun bez výběrového řízení. Loni se ale MI rozhodlo smlouvu neprodloužit a nabídlo zakázku více firmám. V každém z tendrů měl nástupce Českého Telecomu jednoho soupeře. Státní úřady chtěla propojit i ČD-Telematika, o knihovny zase měla zájem firma Radiokomunikace.
Minulý týden vláda uložila ministru informatiky a vnitra, aby do této středy projekt komunikační infrastruktury veřejné správy přepracoval. Státní úřady by napříště měly mít povinnost se k projektu připojit a výběrová řízení mají být centrálně koordinovaná.