Mimo jiné byl uznán vinným ze zpronevěry, zločinného spolčení a dalších trestných činů. Soud rozhodl, že Layovou vinou se Enron ocitl v problémech a nakonec byl nucen vyhlásit bankrot.
Soudce Sim Lake se ztotožnil s Layovými právními zástupci a uznal, že Layova smrt si žádá výmaz obvinění. Vychází se z úpravy z roku 2004, která říká, že pokud obviněný zemře před projednáváním svého případu před odvolacím soudem, celý případ se ruší. Nelze totiž potrestat mrtvého, který neměl možnost se bránit před odvolacím soudem.
V pondělí si ale vyslechne verdikt soudu Jeffrey Skilling, který byl přechodnou dobu rovněž šéfem Enronu.
Enron býval sedmou největší korporací v USA, v prosinci 2001 ale vyhlásil bankrot. Předcházela tomu léta účetních podvodů, v jejichž rámci podnik skrýval mnohamiliardové ztráty. Ve skupině Enron bylo několik dceřiných společností, které účetně vykazovaly zisk, ale ve skutečnosti sloužily jako odkladiště nedobytných pohledávek, nebo měly jiné problémy.
Kolaps Enronu připravil o práci tisíce lidí a smazal majetek akcionářů za více než 60 miliard dolarů. Ti, kteří dostatečně nerozložili zdroje svých penzijních plánů, přišli také o peníze na důchod. Z důchodových účtů takto zmizely více než dvě miliardy dolarů.