Výzkum: Čtyři pětiny lidí nesouhlasí se zvýšením penzijního věku

18.10.2006 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 18. října (ČTK) - Čtyři pětiny Čechů a Češek nesouhlasí se zvyšováním věku pro odchod do penze. Déle jsou připravena pracovat jen necelá tři procenta lidí. Vyplývá to z výzkumu společnosti Factum Invenio pro ministerstvo práce, jehož výsledky autoři představili na semináři v Praze. Podle údajů lidé spoléhají hlavně na to, že je v penzi zabezpečí stát. Sami se zatím na stáří příliš nezajišťují. Určitou reformu by si přáli, ale neměla by je příliš zasáhnout.

Výzkum se uskutečnil na přelomu loňského a letošního roku, zapojilo se do něj 1060 osob. Podle doporučení autorů by se měl opakovat. Uskuteční se nejspíš v příštím roce.

O změnách penzijního systému jednaly parlamentní strany už v minulém volebním období. Dohoda politiků nakonec ztroskotala na zvyšování důchodového věku na 65 let. Počítala s ním ČSSD, ODS, KDU-ČSL i unionisté. Komunisté byli proti. Právě zvyšování důchodového věku je podle expertů nutné k tomu, aby byl systém v budoucnu vůbec udržitelný. Postupně se hranice posouvá již nyní, a to na 63 let.

Podle pětiny lidí by se důchodový věk měl zastavit na 65 letech. Zhruba třetina dotázaných si myslí, že by to mělo být na 60 letech. Každý desátý tvrdí, že by se do penze mělo chodit dřív než v 60 letech. Na hranici 63 let by mělo zvyšování skončit podle sedmi procent Čechů a Češek.

Čtyři pětiny lidí mají podle Jiřího Černého ze společnosti Factum Invenio obavy z budoucnosti. Nejvíc spoléhají na to, že je ve stáří zajistí stát. Podle představ veřejnosti by státní důchod měl činit 70 procent příjmu v penzi. Penzijní pojištění a životní připojištění by peněženku naplnilo z 15 procent a další úspory z osmi procent. Důvěru ve fondy nemá podle průzkumu 59 procent lidí. Nejčastěji se bojí, že o uložené peníze přijdou.

Optimální průměrný důchod by měl podle dotázaných činit 10.384 korun. Ve skutečnosti v době výzkumu nedosahoval ani 8000 korun. "Lidé by chtěli mít důchod zhruba o čtvrtinu vyšší, než ve skutečnosti je. V příštím roce se na důchody vydá 280 miliard korun. Ke splnění jejich přání bychom potřebovali další desítky miliard," řekl vrchní ředitel sekce důchodového pojištění ministerstva práce Jiří Král.

Přes dvě pětiny lidí tvrdí, že by placení do státního systému mělo zůstat povinné. Víc než třetina dotázaných by část odvodů ráda převedla do spoření. Jen každý dvanáctý člověk míní, že by státní důchodové pojištění mělo být dobrovolné. Patnáct procent lidí souhlasí s tím, aby bylo povinné, ale odvody by měly být podstatně nižší.

Skoro dvě třetiny lidí si myslí, že by se penze měla vypočítávat podle množství odvedených peněz. Polovina občanů nepovažuje nynější systém za spravedlivý. Za příliš solidární ho označuje 46 procent oslovených. Tento názor mají tři pětiny vysokoškoláků.

Problémy systému by se měly podle dotázaných řešit hlavně tím, že se do něj dodá víc peněz. Lidé sami ale větší částky platit nechtějí. Podle Černého se nezmiňují ani o výnosu z ekologické daně, který by důchodový systém mohl posílit. Mezi návrhy se objevují ale například daně pro milionáře, uvedl Černý.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK