O posouzení zákoníku, který má platit od ledna, požádal vládní legislativce odstupující ministr práce Petr Nečas (ODS). Podle něj analýza ministerstva prokázala, že by v normě bylo nutné novelizovat 60 bodů. Kodex by mohl být ve čtyřech či pěti ustanoveních i v rozporu s Ústavou, uvedl ministr. Topolánkova vláda, která je v demisi, navrhla roční odklad. Nečas řekl, že podle stanoviska rady bude pak dál postupovat.
Legislativní rada by mohla zákoník projednat ve čtvrtek. "Zřejmě se tak stane za dveřmi, zavřenými pro odbory i zaměstnavatele. Poprvé v historii totiž sociální partneři nebyli pozváni, byť se rada bude zabývat problematikou, která se jich bezprostředně dotýká," řekla Kašparová. Odbory se domnívají, že projednávání již schváleného zákona je navíc zřejmě v rozporu s úlohou rady. Podle nich by se měla zabývat návrhy nových norem.
Odbory již dříve pohrozily protesty, pokud by se měl zákoník odložit či měnit. Na jejich podobě se předáci všech svazů ČMKOS chtějí dohodnout v nejbližších dnech. Šéf největšího odborového svazu KOVO Josef Středula ČTK již dříve řekl, že odboráři jsou připraveni vyjít do ulic a demonstrovat před sněmovnou.
Nečas již dříve uvedl, že roční odklad má vytvořit prostor pro odstranění největších nedostatků z normy. Nečasův předchůdce Zdeněk Škromach (ČSSD) dnes řekl, že za případným odložením není "dobrá vůle ODS dohodnout se na změnách, ale snaha zákoník zrušit nebo výrazně omezit práva zaměstnanců". Podotkl, že nynější vláda nemá sílu ve sněmovně odsun kodexu prosadit. ČSSD odklad nepodpoří.