Podle předsedy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Martina Peciny se ČEZ nejspíš vyhne postihu. "Případ je před uzavřením, čekáme ještě na souhlas Sokolovské uhelné," potvrdil deníku. "Navrhli jsme antimonopolnímu úřadu, že smlouvy se Sokolovskou uhelnou upravíme," řekl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.
Sokolovská uhelná, která pokrývá asi pětinu spotřeby ČEZ, přišla podle svého ředitele Františka Štěpánka jen letos o 20 milionů korun. Zásah ÚOHS firma vítá. "Rozhodující část našeho deficitu se tím nahradí," uvedl Štěpánek.
ČEZ vylučuje, že by kvůli vyšším cenám pro Sokolovskou uhelnou musel zdražovat proud. "Růst našich cen se odvíjí od vývoje na trhu s elektřinou, na podle toho, kolik zaplatíme Sokolovské za uhlí," zdůraznil mluvčí Kříž.
Pozornost ÚOHS si však vysloužily i samotné těžařské firmy. Například Mostecká uhelná diktuje letos svým odběratelům v nově uzavíraných smlouvách až o čtvrtinu vyšší ceny. Firmy zdražování uhlí zdůvodňují rostoucí poptávkou a ztenčujícími se zásobami této suroviny. "Dostali jsme stížnost na postup Mostecké a zahájili jsme šetření," potvrdil Pecina. Podle něj mají doly na místním trhu dominantní postavení.
ÚOHS již letos v létě udělil pokutu 370 milionů plynárenské firmě RWE Transgas za předražování plynu. Transgas se však odvolal a úřad je ochoten pokutu snížit, pokud firma své postupy změní. "RWE teď s námi horečně spolupracuje, čekáme, zda splní, co slíbili. Pak bychom mohli pokutu snížit, i když ne řádově. Případ ale stále není uzavřený," dodal Pecina.