Říman chce pobídky pro technologicky náročné provozy

19.10.2006 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 19. října (ČTK) - Stát by měl v budoucnu podporovat investice do technologicky náročných provozů, a nikoli do montoven, které často využívají starší strojní zařízení. Zároveň by na investiční pobídky mělo dosáhnout více tuzemských společností. Vyplývá to z návrhu novely zákona o investičních pobídkách, kterou dnes na tiskové konferenci představil ministr průmyslu a obchodu Martin Říman.

"Novela snižuje požadavek na minimální investice z původních 200 milionů korun na 100 milionů. Pobídky se tak stanou dosažitelné i pro středně velké firmy, jejichž projekty nebyly dostatečně velké, aby splnily podmínky," prohlásil Říman. Ministr uvažuje o tom, zda ve vybraných regionech s vysokou nezaměstnaností zmíněný požadavek nesníží na 75 milionů korun.

Návrh rovněž počítá s podporou pouze pro nová strojní zařízení, která nebudou starší pěti let a nesmí být odepisována v žádné zemi na světě. "Větší technologickou náročnost projektů přinese i požadavek proinvestovat do strojů 60 procent celkové investice namísto dosavadních 40 procent," informoval Říman. Podle něj se také zjednoduší administrativa při vyřizování žádostí o pobídky, jež zájemci budou moci podávat elektronicky.

Se změnou zákona souhlasí i zástupci agentury Czechinvest, která na novele s ministerstvem spolupracovala. "V minulosti česká ekonomika potřebovala jiný druh investic, nyní se posunula dál ve prospěch nových technologií," sdělil výkonný ředitel Czechinvestu Jakub Mikulášek.

Firmy usilující o podporu státu by v budoucnu mohly být rozděleny do dvou skupin podle technologické náročnosti odvětví. Maximální výše pobídek by byla určena podnikům z oblasti například leteckého průmyslu, farmacie, výroby počítačů nebo motorových vozidel. Nejvíce 75 procent podpory by mohly získat sklářské, papírenské, textilní, gumárenské či potravinářské firmy.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK