"Pokles množství prodaných léčiv v českém zdravotnictví lze interpretovat jako výsledek restriktivních opatření ministerstva zdravotnictví na předepisování léků a nové lékové vyhlášky s platností od ledna a dále srpna tohoto roku," domnívá se výkonná ředitelka Mezinárodní asociace farmaceutických společností (MAFS) Jana Mikotová. Dodala, že tato opatření snížila dostupnost léčiv pro české pacienty. Vyjádření ministerstva zdravotnictví ČTK zjišťuje.
Meziroční pokles spotřeby léčiv v počtu balení o pět procent je nejhlubší od roku 2001, poznamenala Mikotová. V roce 2001 trh podle ní stagnoval, o rok později se propadl o tři procenta, v roce 2003 vzrostl o pět procent, v dalším roce vykázal růst o procento a loni o dvě procenta. V letošním roce se zatím vývoj prodeje podle počtu balení stále snižuje. "V 1. čtvrtletí to meziročně bylo dokonce o 11 procent," doplnila ředitelka MAFS.
Podle počtu balení se podle Procházky nejvíce prodávají léky na kardiovaskulární onemocnění, dále léky na léčbu centrálního nervového systému a trávicího systému. Ve finančním vyjádření se mezi tři nejdražší skupiny dostávají léky proti rakovině.
Celosvětový trh léčiv mírně roste, podle údajů IMS Health o pět procent ročně. V Evropě trh roste o čtyři procenta, v Severní Americe o pět procent, v Latinské Americe o 12 procent a v Japonsku a Austrálii o tři procenta za rok.
Společnost IMS Health se celosvětově zabývá vývojem farmaceutického trhu.