Zákoník prosadila ve sněmovně ČSSD spolu s komunisty přes veto prezidenta republiky. O posouzení kodexu požádal vládní legislativce ministr práce Petr Nečas (ODS). Podle něj analýza jeho ministerstva prokázala, že by bylo nutné novelizovat 60 bodů. Kodex by prý mohl být v několika ustanoveních i v rozporu s Ústavou. Podle zastánců normy je to naopak moderní zákon, který zajistí potřebnou ochranu zaměstnanců.
Pospíšil řekl, že zákoník se mimo jiné odkazuje na antidiskriminační zákon. Tuto normu ale Česko nemá. Pokud by kodex začal platit, zaměstnanci by ztratili ochranu před diskriminací, míní Pospíšil. Podle něj by i levicové strany měly dospět k závěru, že zákoník by situaci zaměstnanců nezlepšil, ale mohl by ji naopak zhoršit. Ministr Nečas již dříve řekl, že roční odklad má vytvořit prostor pro odstranění nedostatků v normě.
Podle Štěcha, který je současně senátorem za ČSSD, stojí za odložením normy snaha o její zrušení. "Už návrh kroků (protestů) dopracováváme a budeme o nich jednat. Myslím si, že to bude jedna z našich nejrazantnějších odezev na protizaměstnanecké kroky," řekl Štěch. Je přesvědčen o tom, že protesty by měly být důrazné. Odbory se již na jaře usnesly na tom, že by měly v případě ohrožení či rušení zákoníku použít "všechny odborové prostředky", dodal předák. Jak budou protesty vypadat, neupřesnil.
Odborářské akce by měly být podle Štěcha i odpovědí na způsob přípravy novely, jež by platnost kodexu odložila. K zákonům, které se týkají zaměstnanců, by totiž podle současného zákoníku měli vyjádřit své připomínky sociální partneři. Návrh by pak měla projednat tripartita. Odborářská konfederace kritizuje i to, že legislativní rada vlády projednávala již schválený zákon. "Je to mimořádně nestandardní jednání. Rada byla zneužita k tomu, aby odůvodnila politický záměr," tvrdí Štěch.
Bývalý ministr práce Zdeněk Škromach (ČSSD) řekl, že odkladem chce ODS vyvolat chaos, aby mohla pak zákoník zrušit. Podotkl, že nynější vláda nemá sílu ve sněmovně odsun kodexu prosadit. ČSSD ho nepodpoří.