Ministři mají zahájit jednání v 19:00 SELČ a zatím není jasné, kdy bude z jejich schůzky výstup pro média. Kartel se při jednání musí zaměřit jednak na to, jak se vypořádat s vysokými zásobami ropy v průmyslových zemích, především v USA, a přitom vzít v úvahu očekávaný pokles poptávky po ropě v příštím roce. Příští rok by totiž měly být k dispozici alternativní zdroje, včetně ropy s oblasti Kaspického moře.
OPEC se na snížení těžby o milion barelů denně v zásadě dohodl už před pár dny, ale s oficiálním oznámením si dává na čas. Problém je v tom, že mezi členy nepanuje jednotný názor na to, zda se má milion barelů odečíst od stanovené kvóty 28 milionů barelů pro celý OPEC, nebo zda nevycházet ze skutečné těžby. Ta v září činila asi 27,5 milionu barelů denně.
K plánům na snížení těžby dlouho mlčela Saúdská Arábie, která je klíčovým členem kartelu. Její ministr Alí Nuajmí ale po příletu do Kataru řekl, že království plně podporuje navrhované snížení těžby o milion barelů. Příští schůzka, která bude v prosinci v Nigérii, by podle něj mohla rozhodnout o dalším snížení, pokud si to vyžádá situace na trhu.
Avizované snížení těžby bude první od roku 2004, tehdy se ale cena ropy na trhu pohybovala kolem 40 dolarů za barel. V současné době stojí barel ropy asi 58 dolarů, v polovině července se ale cena vyšplhala nad 78 dolarů a OPEC už s nynější cenou není spokojen.
"V sázce je důvěryhodnost kartelu," řekl agentuře Reuters alžírský ministr energetiky Šakíb Chalíl. Ministři jsou si zřejmě dobře vědomi toho, že jejich neschopnost hovořit v posledních dvou týdnech jedním hlasem přispěla k dalšímu poklesu cen. Přestože OPEC avizoval snížení těžby koncem září, stále nebyl schopen říci, zda jde o názory jednotlivých zemí, anebo s omezením těžby počítají všichni.