Fabie a Octavie podle listu vyrábí 900 Poláků z Dolního Slezska, Velkopolska a Podkarpatska. Dělníci žijí ve starých barácích, na podlaze je špína. Poláci nemají dostatek ochranných pracovních prostředků jako jsou boty nebo rukavice, říká jeden z nich, Jarek Nowacki z Walbrzycha.
Ve smlouvě, kterou podepsali, stojí, že jednou za týden musejí v dílně odpracovat dvě směny za sebou, tedy 16 hodin. Ve skutečnosti musejí tyto dlouhé směny vydržet několikrát týdně.
Na konci směny vytáhne mistr osobní karty dělníků a vylosuje z nich ty, kteří budou muset zůstat ještě dalších osm hodin. Když dělník odmítne, hrozí mu mistr podle listu pokutou nebo vyhazovem z práce. Za trest musí například zaplatit 500 korun nebo přijde o tři dny dovolené. "Musíme zaplnit všechna místa u pásu. Když se někomu nechce vrátit se v pondělí do práce, protože celý víkend pil, musí ho zastoupit někdo jiný," uvedl k tomu ředitel výroby ve svařovně Zetky Auto Jiří Nosek.
Zaměstnavatel Polákům slíbil průměrně 13.000 korun měsíčně. První peníze nicméně uvidí po dvou měsících, a navíc odpovídají jen měsíčnímu platu. Dříve mohou dostat pětisetkorunovou zálohu, ale bez potvrzení, říká další Polák pracující v Zetce Auto, Piotr Kwiatkowski z Vratislavi.
Svoje krajany navštívil Rafal Kuroň z úřadu práce v Rzeszowě. "To, co jsme viděli tady na místě, neodpovídá ujištěním zástupců firmy," řekl listu. Smlouvy jsou podle něho postavené tak, že dělníci nevědí, za co dostávají peníze.
Kuroň rovněž uvedl, že závodní lékař pracovní úrazy kvalifikuje jako úrazy nepracovní, a poškození proto nedostanou finanční odškodnění. "Z toho, co se říká, je vidět, že Zetka Auto šidí lidi," řekl.
Některým dělníkům pomohl najít práci v Čechách úřad práce z Podkarpatska. Nyní již zastavil nábor nových pracovníků a žaloby polských dělníků předal prokuratuře, píše Gazeta Wyborcza.