Tuto palubní jednotku, která slouží k výpočtu poplatků, systém rozpozná a nebude těmto vozidlům nic účtovat. Podle Staňka je tento postup nutný proto, aby kontrolní systém nepovažoval tato auta za neplatiče bez funkčních palubních jednotek. "Týká se to například požárníků, policie či armády," upřesnil.
Například hasiči však proti takovému postupu protestují. "My to považujeme za zbytečné a s tímto ustanovením nesouhlasíme," prohlásil mluvčí generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru Petr Kopáček. Palubním zařízením by podle něj mělo být vybaveno přibližně 4000 vozidel jednotek požární techniky. "Probíhají proto jednání s ministerstvem dopravy a doufáme, že se to podaří legislativně změnit a zařízení nebudeme muset pořizovat," dodal.
Armáda na rozdíl od hasičů s povinným vybavením vozidel palubními jednotkami souhlasí. "Ministerstvo obrany by je zdarma mělo obdržet od ministerstva dopravy na přelomu letošního listopadu a prosince," uvedl Jan Pejšek z tiskového odboru ministerstva obrany. Podle něj půjde řádově o tisíce palubních jednotek, přesné přesné počty jednotek však prý nejsou veřejnou informací.
Jednotky si budou moci dopravci pořizovat od listopadu. Cena se bude pohybovat kolem 1500 korun, což je však podle nich příliš drahé.