Říman navrhuje výrazně zvýšit počet emisních povolenek

22.10.2006 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 22. října (ČTK) - Ministr průmyslu a obchodu Martin Říman se domnívá, Česká republika potřebuje výrazně zvýšit počet emisních povolenek na produkci oxidu uhličitého. Pro období let 2008 až 2012 by české podniky mohly podle něj získat povolenky až na 104 milionů tun emisí ročně. S tímto návrhem v příštích dnech půjde za ministrem životního prostředí Petrem Kalašem. V období let 2005 až 2007 mají české podniky k dispozici asi 97 milionů povolenek a loni jich využily 82 milionů.

"Potřeba vyššího počtu povolenek vychází z analýzy vývoje HDP, růstu spotřeby energií i celého průmyslu. Náš návrh je podložený čísly, rozhodně není nadsazený," řekl ČTK Říman.

Ministerstvo životní prostředí zatím nechce své představy zveřejňovat, a to kvůli tomu, že jeho pracovní skupina teprve analyzuje podklady. "Navrhované počty povolenek zveřejníme koncem října, po celý listopad by se pak k tomu měly vyjadřovat ostatní ministerstva i veřejnost. Vláda by pak měla celou záležitost projednat počátkem prosince," uvedla mluvčí MŽP Karolina Šůlová.

Ekologové již dříve avizovali, že jsou pro snížení počtu povolenek pro tuzemské firmy. Například Hnutí Greenpeace pro období 2008 až 2012 navrhuje snížení jejich počtu na 78 milionů.

Naopak Svaz průmyslu a dopravy návrh na růst počtu povolenek vítá. "Zvýší to konkurenceschopnost českého průmyslu, zohlední dřívější investice, a pomůže tak firmám, které investovaly do technologií pro snížení emisí už v minulých letech," domnívá se mluvčí svazu Blanka Růžičková.

Plán rozdělení povolenek měly státy EU odevzdat do Bruselu do konce letošního června, řada z nich to ale nestihla. Bývalý ministr životního prostředí Libor Ambrozek toto rozhodnutí nechal na svého nástupce, další proces ale brzdila složitá politická situace v Česku a zdlouhavé povolební vyjednávání.

Jedna povolenka umožňuje vypustit tunu emisí oxidu uhličitého. Podniky, které nespotřebují všechny povolenky, mohou zbylé prodat jiným subjektům v celé EU. Obchodování s povolenkami má za cíl snížit emise skleníkových plynů tím, že podniky budou motivovány k úsporám a zavádění nových technologií. Na základě plánů komise rozhodne, kolik CO2 mohou vybrané firmy v jednotlivých zemích v příštím období vypustit. To bude základem pro systém obchodování s emisemi, který je pro EU nástrojem k omezení emisí skleníkových plynů na základě tzv. kjótského protokolu.

Odborníci očekávají, že komise, která může národní plány přijmout nebo odmítnout, pro období 2008 až 2012 zřetelně přitvrdí. Přebytek emisních povolenek pro období 2005 až 2007 totiž vedl letos ke kolapsu cen povolenek na trhu.

Mluvčí energetické společnosti ČEZ Ladislav Kříž se domnívá, že by se mělo dodržet pravidlo EU, podle kterého státy nemají při stanovení množství povolenek jednotlivým firmám vycházet z údajů za první období. "Tím by v rozporu s jakoukoli logikou byly znevýhodněny firmy, které v prvním období aktivně snižovaly emise, oproti těm, které je v prvním období nesnížily," prohlásil Kříž.

ČEZ je největším tuzemským producentem oxidu uhličitého. Firma se před několika dny zavázala, že veškerý zisk z prodeje uspořených povolenek bude investovat do opatření, která mají snížit emise skleníkových plynů. Loni firma na prodeji povolenek vydělala 1,1 miliardy korun. "Půjde zejména o rozvoj obnovitelných zdrojů energie či aktivní účast v evropských programech výzkumu a vývoje technologií na snižování emisí," uvedl Kříž. Společnost má nyní přiděleno povolenky na 36,9 milionu tun CO2 ročně.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK