O2 se domnívá, že v celém případu nedostala žádné právo na obranu a nemohla vysvětlit svojí pozici, řekla mluvčí evropského ombudsmana Gundi Gadesmannová. EK celé tažení proti drahému roamingu odstartovala již v roce 2001, kdy začala vyšetřovat britské a německé mobilní operátory za zneužívání dominantní pozice na trhu. To údajně vyústilo v přemrštěné poplatky za volání do zahraničí.
V roce 2004 EK zaslala O2 prohlášení, kde jasně konstatovala, že firma zneužila své dominantní postavení na trhu. Brusel poté zahájil s jedním z největších evropských mobilních operátorů rovněž pro proceduru pro porušení práva. O2 se ale takový postup nelíbí. Podle zástupců firmy komise nedala O2 právo na obhajobu a nezajistila společnosti přístup ke všem informacím, které se případu týkají.
Tento případ je jen další důkazem, že tažení Bruselu za levnější roaming bude komplikované a v cestě mu stojí řada překážek. Jasnou pozici zatím nezaujaly ani jednotlivé státy EU a je otázkou, zda se vůbec někdy dokáží shodnout. Proti donucení mobilních operátorů k zavedení levnějšího volání se mimo jiné staví Česká republika.