"Jsme stále přesvědčeni, že by bylo lepší, kdyby rozpočet prošel prvním čtením tak, abychom zabránili rozpočtovému provizoriu," řekl novinářům po schůzce bývalý ministr financí a současný předseda sněmovního rozpočtového výboru Bohuslav Sobotka (ČSSD).
Rozpočtový výbor se bude státními financemi zabývat ještě v úterý ráno. Sněmovně by měl předložit doporučení, jak hlasovat. Prvé čtení se plánuje ve středu. Závěrečné třetí čtení pak počátkem prosince.
Sociální demokraté si pro podporu rozpočtu kladou čtyři podmínky. První dvě, a to aby schodek byl nižší než sto miliard korun a aby deficit veřejných rozpočtů byl nižší než čtyři procenta HDP, již rozpočet splňuje. "Zbylé dvě podmínky zatím splněny nebyly. Nesouhlasíme s tím, aby vláda zahájila v příštím roce privatizaci ČEZ a požadujeme také, aby ministerstvo financí ukončilo nepravdivou kampaň o stavu veřejných rozpočtů," řekl Sobotka.
Tlustý dodal, že podmínka ČSSD, aby nebyly v rozpočtu uvedeny příjmy z privatizace ČEZ, je těžko splnitelná. "Oni k ní nekladou alternativu," poznamenal Tlustý. Problém je podle něj v tom, že mají-li státní fondy dopravní infrastruktury a životního prostředí mít jistotu financování, tak nemohou v rozpočtu být tyto příjmy neuvedeny. "Žádná jiná privatizace není ve stavu, aby garantovala výnosy během příštího roku," řekl ministr. Předpokládá, že politici budou ještě o státních financích jednat.
Rozpočet na příští rok počítá s deficitem 91,3 miliardy korun. Připravila ho ještě vláda bývalého premiéra Jiřího Paroubka (ČSSD). Deficit je nižší než původní návrh Tlustého 119 miliard korun, ale vyšší než návrh předchozího Paroubkova kabinetu, který počítal se schodkem 88 miliard. V příjmech rozpočtu vláda oproti předchozím variantám počítá s výnosem 31 miliard korun z prodeje části akcií ČEZ. Výdaje rozpočtu jsou na příští rok naplánovány ve výši 1,058 bilionu korun a příjmy 966,7 miliardy korun.