Nejistot spojených s přijetím eura je v dlouhodobém horizontu tolik, že je téměř nereálné odhadnout, zda tento proces přispěje například k jednoprocentnímu ekonomickému růstu, poznamenal Tůma. Přijetí eura ale už podle Tůmy zpochybňovat nelze. "Česká republika se vstupem do Evropské unie zavázala, že podnikne veškeré kroky, aby byla společná evropská měna přijata. Debata na téma, zda ano, či ne, nemá smysl," řekl.
K požadovanému plnění maastrichtských kritérií, které jsou podmínkou EU pro přístup k jednotné měně, Tůma poznamenal, že jsou tato pravidla překonaná. Pro přijetí eura jsou nezbytná, ovšem ne postačující. V některých směrech jsou příliš striktní, v jiných zase volná. "Je třeba plnit především Pakt stability a růstu, jenž slouží jako záruka stability eura. Maastrichtská kritéria je ale nutné brát jako fakt, který změnit nelze," konstatoval guvernér.
Novelizovaný Pakt stability a růstu, pravidla pro rozpočtové hospodaření členských zemí EU a zejména eurozóny, platí od loňského roku. Na rozdíl od dřívějšího důrazu na dodržování hranice tří procent HDP u rozpočtového deficitu přihlíží reformovaný pakt k situaci jednotlivých ekonomik a dává větší prostor pro individuální hodnocení. Bývalá podoba paktu byla kritizována zejména proto, že zemím v ekonomickém útlumu neumožňovala dostatečné oživení.
Scénářem přijetí eura se bude zabývat ve středu vláda. Hodnotit bude například maastrichtská kritéria a další podrobné ekonomické analýzy zpracované centrální bankou. Tůma k tomu uvedl, že sice nechce předbíhat jednání, ale nadále patrně platí, že Česká republika zřejmě euro v roce 2010 nepřijme.